Ulusal varlık fonları, Türkiye Varlık Fonu ve Türkiye ekonomisi açısından uygulanabilirliği
National wealth funds, Turkey, and Turkey fund assets applicability in terms of economy
  1. Tez No: 602514
  2. Yazar: TUBA ÇÖLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SOYDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son dönemde dünyada önemli hale gelen özellikle ekonomik anlamda büyük önem ve hacme ulaşan Ulusal Varlık Fonları 2016 yılı itibari ile Türkiye gündemini de meşgul etmekte, birçok tartışmaya konu olmaktadır. Özellikle son birkaç yıldır ekonomik anlamda büyük bir sınav veren Türkiye'ye kurulmuş olan bu fonun ekonomik etkilerinin ne olacağı merak konusudur. Gerek kuruluş şekli gerekse denetim ve yönetimi bakımından eleştirilen fon ile ilgili olarak olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konularak ekonomiye olası etkileri hakkında bir değerlendirme yapılmaya çalışılacaktır. Bunu yaparken de öncelikle genel bir Ulusal Varlık Fonu tanımlaması yapılacak Ulusal Varlık Fonları hakkında açıklamalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Recently, especially economically important and reached a volume of the Sovereign Wealt Funds, which become important in the world to engage in the agenda of Turkey as of 2016, it is subject to much debate. Especially in the last few years in terms of economy it is a big test wondered what would be the economic impact that such a fund was established toTurkey. Both the form and the supervision and management of the fund criticized in terms of the positive and negative aspects of the economy will be put forward by evaluating the possible impact on the economy. In doing so, first of all, a general definition of Sovereign Wealt Funds, will be made and explanations will be made about Sovereign Wealt Funds.