Kur'ân'da Hz. Peygamber'e sorulan sorular ve cevaplar
The questions asked to Prophet Mohammad and their answers in Holy Quran
  1. Tez No: 602517
  2. Yazar: ESMAGÜL KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Hz. Peygamber'e sorulan, Kur'ân-ı Kerim aracılığıyla yazılı olarak bize gelen soruları ve verilen cevapları incelemeye çalıştık. Başından itibaren üzerinde durduğumuz sorular ve ayetlerle verilen cevaplar mü'min üzerinde nebevi eğitim metodunun örneğini oluşturur. Çalışmamızda Hz. Peygamber'e sorulan soruları inceledik. İnananları ilgilendiren ahkam temelli bazı ayetler, soru sorulması üzerine nazil olmuştur. Öğrenme temelini oluşturmayan inkârî sorular İslam'a inanmayan kimseler tarafından sorulmuş ve verilen cevaplar ise açıklayıcı ve düşündürücü nitelikte olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to analyse the questions and answers given to us by the holy Quran from the questions asked to the Prophet Mohammad. The questions and their answers which are located in the verses that we have discussed their examples of the prophetic method of education on believers (Mu'minun). While some topics were declared without asking, some of the verses descended after the questions were asked. Denial questions that do not form the basis of learning were asked by people who do not believe in Islam and the answers were in thought-provoking and explanatory quality.