Tenis servisi sırasında postürün hız ve isabet üzerine etkileri: Denge ve postural asimetri değerlendirmesi
Effects of posture on velocity and accuracy during serve in tennis: Balance and postural asymmetry assessment
  1. Tez No: 602524
  2. Yazar: ERHAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKŞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Tenis servis sırasında postürün hız ve isabet üzerine etkileri: denge ve postüral asimetri değerlendirmesi yapmak ve arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Yapılan bu çalışmada,örneklem grubunu oluşturan toplam 16 gönüllü erkek tenisçinin yaş ortalaması; 22,3 ± 3,4 yıl; spor yaşı ortalaması 14,7 ± 3,7 yıl; boy uzunluğu ortalaması;178,8 ± 7,1 cm; vücut ağırlıkları ortalaması; 76,6 ± 7,9 kg.; vücut kütle indeksi (VKİ) ortalaması 24,0 ± 2,6 kg; servis hızı ortalaması; 146,9 ± 18,2 km/s en yüksek başarılı / isabetli servis hız ortalaması ise; 156,8 ± 18,5km/s olarak bulunmuştur. Antropometrik ölçümlerin ardından test aşamasına geçilmiş ve 10 maksimal hızda servis atmaları istenmiştir. Servis atışları sırasında radar cihazı kullanılarak, en hızlı ve isabetli olan atış kaydedildi. Daha sonra 7 hareketten oluşan fonksiyonel hareket tarama testi yapıldı. Bir gonyometre aracılığı ile dominant kolun omzuna normal eklem hareket genişliği omuzunda (iç-dış rotasyon fleksiyon, hiper-ekstansiyon, abdüksiyon, el bileğinde; fleksiyon- ekstansiyon, ön kolda; supinasyon ve pronasyon açıları belirlendi. El pençe / kavrama izometrik kuvvet testi el dinamometresi kullanılarak iki denemeden en yüksek olan değer kabul edildi. Statik G.K-G.A. (Göz Kapalı – Göz Açık) denge parametreleri; x-ekseninde statik ortalama basınç merkezi, Y-ekseninde statik ortalama basınç merkezi –Elips Alan (mm2), Statik çevre - (mm) Statik alan oranı - G.K-G.A. Statik Çevre Oranı G.K-G.A. ve dinamik postürografi / denge parametreleri ortalama yol hatası oranı (%) izokinetik denge cihazı ile değerlendirildi. Katılımcıların postür analizinde Global Postüral Sistem 400 cihazı kullanılıp, postür değerlendirmesinde ise toplam 12 vücut segmenti; anteriordan; baş, omuz seviyeleri, omurga, kalça seviyesi ve ayaklar. Lateralden; boyun, göğüs, omuz, üst sırt, gövde, karın ve bel bölgesi olmak üzere 12 vücut segmenti değerlendirildi. Toplam 60 puan üzerinden her segment 5-3-1 olarak puanlanıp sırasıyla iyi- orta- kötü postür olarak değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS 18.0 istatistik programı (SPSS INC, Chicaco IL) kullanılıp, istatistiki anlamlılık düzeyi olarak p < 0,05 kabul edildi. Sonuç: Bu çalışmada içe rotasyonun, tenisçilerin servis atış hızında istatistiksel olarak bir etkisi olmadığı görülmüştür (p = 0,31 > 0,05). Bununla beraber dominant kolun omuz dışa rotasyonunun servis atış hızına etkisi olmadığı görülmüştür (p=0,66 > 0,05). Ayrıca postürün, tenisçilerin servis atış hızında istatistiksel olarak bir etkisi olmadığı görülmektedir (p=0,91 > 0,05). Buna ek olarak, G.K.- G.A. statik denge çevre oranı ile en yüksek başarılı / isabetli servis arasında istatistiksel olarak bir ilişki görülmemektedir (p= 0,78 > 0,05). Bununla beraber, G.K.- G.A. statik alan oranı ile en yüksek başarılı / isabetli servis arasında korelasyon kat sayısı r = -0,624 olduğundan, negatif yönde ilişki olduğu gözlenmiştir (p=0,01 ≤ 0,01). Bunun yanı sıra tenisçilerin boy uzunlukları ile en yüksek başarılı / isabetli servis hızı arasında istatistiksel olarak ilişki olmadığı görülmektedir (p= 0,24 > 0,05).
Özet (Çeviri)
Method: Participants who were accepted for the research consisted of 16 volunteer male tennis players the mean age of was; 22.3 ± 3.4 years; age of sports 14.7 ± 3.7 years; height 178.8 ± 7.1 cm; body weight 76.6 ± 7.9 kg .; body mass index (BMI) 24.0 ± 2.6 kg; The average service velocity average of 146.9 ± 18.2 km / s is the highest; 156.8 ± 18.5 km / h. After anthropometric measurements, the test phase was initiated and they were asked to serve at 10 maximal velocity. The fastest and most accurate shot was recorded by using radar device during service shots. After that, functional movement screen test consisted of 7 movement was conducted. After then, (internal-external rotation flexion, hyper-extension, abduction for dominant shoulder, flexion and extension for wrist, supination and pronation for fore arm of normal range of motion was determined by using goniometer. Hand grip isometric strength test was conducted with hand dynamometer and best of two attempts was accepted as the highest value. Static E.C. and E.O. (eyes closed - eyes open) balance parameters was static Average C.o.P. X, Static Average C.o.P. Y, static ellipse area (mm2), static Perimeter (mm) E.C-E.O., static area ratio EC-EO static perimeter ratio and dynamic posturography balance parameter (Avarage Track error A.T.E %) was measured by isokinetic balance device. Global Postural System 400 device was used in posture analysis of participants and 12 body segments; anterior, head, shoulder, spine, hip. Lateral; neck, chest, shoulder, upper back, trunk, abdomen and lower back in the assessment of posture. Each segment was scored as 5-3-1 from 60 total score and assessed as perfect-fair-poor respectively. SPSS 18.0 statistics program was used in the analysis of data, and statistical significance level was accepted as p < 0.05. Result: In this study it was determined that internal rotation had no statistically significant effects on serve shot velocity (p = 0.31 > 0.05). However it was determined that external rotation of dominant arm had no effects on service shot velocity (p=0.66 >0.05). In addition, it was observed that posture had no effects on serve shot velocity (p=0.91 > 0.05). Besides that, it was observed through statistical results that it was no correlation between E.C.- E.O static perimeter ratio with the most succesful accuracy serve (p= 0.78 > 0.05). and also, due to correlation coefficient (r -0,624) negative correlation was observed that between E.C.-E.O. static are ratio between with the most succesful accuracy serve (p=0.01 ≤ 0.01). Besides, there was no correlation between height of tenis player with the most succesful accuracy serve (p= 0.24 > 0.05).