Kolonoskopi esnasında gelişen iyatrojenik kolon perforasyonlarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of iatrogenic colon perforations during colonoscopy
- Tez No: 602525
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERYILMAZ, DOÇ. TUĞRUL ÇAKIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İyatrojenik kolon perforasyonları genel popülasyonda %0,3-0,65 oranında görülmektedir. Kolon patolojisi düşünülen hastalarda kolonoskopi en güvenilir tetkiktir. Kolonoskopi esnasında nadir görülen fakat en ciddi komplikasyon iyatrojenik kolon perforasyonudur. Bizim çalışmamızın amacı bu komplikasyonun gelişmesine neden olan risk faktörlerini değerlendirmek ve komplikasyon gelişmesi halinde tanı ve tedavi yöntemlerini inceleyerek hasta faktörlerinin postoperatif komplikasyonlara etkilerini incelemektir. Çalışmamızda 2014 ve 2019 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Gastroendoskopi Ünitesinde kolonoskopi yapılan 17,505 hasta incelenmiş ve iyatrojenik perforasyon sonrası Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde opere edilen 24 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma sonucu perforasyon oranı %0,013 olarak bulundu. Kadın cinsiyette perforasyon oranı %0,015 iken, erkek cinsiyette bu oran %0,013 olarak saptandı. Çalışmaya alınan 17,505 hastanın ortalama yaşı 57.37 iken, perforasyon saptanan hastaların ortalama yaşı 63.42 olarak saptandı. Kadın cinsiyet ve ileri yaşın perforasyon gelişmesinde risk faktörleri olarak genel oranları desteklediği görüldü. Perforasyon saptanan 24 hastanın 20'sinde komorbidite mevcuttu ve komorbiditenin postoperatif komplikasyon oranını arttırdığı ve hastanede yatış süresini uzattığı görüldü. Çalışmamızda mortalite oranı %12,5 olarak saptandı. Kolonoskopi esnasında perforasyon tanısı alan hastaların hastanede yatış süresinin daha kısa ve komplikasyon oranlarının daha düşük olduğu görüldü. Literatürde belirtilen divertikülozis varlığı, geçirilmiş batın cerrahisi öyküsü, radyoterapi öyküsü gibi diğer risk faktörleri genel oranları çalışmamızda tam olarak desteklenmemektedir. Sağlam veri kaynakları ve prospektif çalışmalar ile elde edilen sonuçlar daha güvenilir olacaktır.
Özet (Çeviri)
Iatrogenic colon perforations were seen in the general population at a rate of 0.3-0.65%. Usable colonoscopy is the most reliable test for colon pathology. Colonoscopy complications are rare but the most serious complication is iatrogenic colon perforation. The construction of our study was to evaluate the risk factors that cause this complication and to investigate the effects of patient factors on postoperative complications by examining the diagnostic and treatment methods in case the neighboring development improves. 17,505 patients underwent colonoscopy at Akdeniz University Hospital Gastroendoscopy Unit after iatrogenic perforation perforation rate was found as 0.013%. Perforation rate was 0.015% for female and 0.013% for male. The mean age was 57.47, whereas the mean age was 63.42 years. Female gender and advanced age were generally supported as risk factors for the development of perforation. Perforation was detected in the 24 patients and 20 of the patients has comorbidity. Comorbidity increases the rate of postoperative complications and hospitalization was found to compromise. In our study, the mortality rate was found to be 12.5%. It was observed that hospitalization time was shorter and complication rates were lower in the colonoscopy system. The overall rates of other risk factors such as the presence of diverticulosis, a history of previous abdominal surgery and a history of radiotherapy in the literature are not fully supported in our study. The results obtained with robust data sources and prospective studies will be more reliable.