Diffüz büyük B hücreli lenfomalarda PD-l1 ekspresyonunun prognozla ilişkisi
The relationship between PD-l1 expression and prognosis in diffuse large B-cell lymphomas
- Tez No: 602526
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT HİLAL AKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ Diffüz büyük B hücreli lenfomalar (DBBHL), Hodgkin dışı lenfomalar arasında en sık görülen agresif gidişli neoplazmlardır. Son yıllarda farklı kanser türlerinde immun kontrol noktalarını hedefleyen pek çok çalışmanın yapıldığı görülmektedir. Çalışmamızda DBBHL tanısı almış hastalarda immunhistokimyasal PD-L1 ekspresyonu ile bunun histopatolojik, klinik parametreler ve hastaların prognozu ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. MATERYAL ve METOT İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalımızda 2011-2019 yılları arasında diffüz büyük B hücreli lenfoma tanısı almış ve hastanemiz Hematoloji Bilim Dalı tarafından takip edilen 130 vaka çalışmaya alındı. Olgulara immunhistokimyasal PD-L1 antikoru (Dako, 22C3) çalışıldı. Çalışmaya dahil edilen olguların klinik bilgileri patoloji raporlarından, hematoloji bilim dalındaki hasta takip dosyalarından ve hastanemiz otomasyon sisteminden elde edildi. BULGULAR %30'luk kesme değeri için çalışmamızda tümörde PD-L1 pozitifliği %19,2 idi. 5 yıllık sağ kalım oranı, tümörde PD-L1 ekspresyonu
Özet (Çeviri)
Diffuse large B-cell lymphomas (DLBCL) are the most common aggressive neoplasms among non-Hodgkin's lymphomas. In recent years, it has been seen that there are many studies targeting immune control points in different cancer types. In this study, we aimed to evaluate the relationship between immunohistochemical PD-L1 expression and histopathological, clinical parameters and prognosis of patients with DLBCL. MATERIALS and METHODS 130 patients who were diagnosed as diffuse large B-cell lymphoma at Istanbul University - Cerrahpasa, Cerrahpasa Medical Faculty, Pathology Department between 2011-2019 and followed by Hematology Department were included in the study. İmmunhistochemical PD-L1 antibody (Dako, 22C3) was studied. The clinical information of the cases included in the study was obtained from pathology reports, patient follow-up files, and hospital automation system. RESULTS In our study, the PD-L1 positivity was 19.2% for the cut-off value of 30%. The 5-year survival rate was 69.3% in patients with PD-L1 expression