Malignite tanılı hastaların tanı süreci ve bu süreçte birinci basamağın yeri
Diagnosis process of malignant patients and the role of primary care in this process
- Tez No: 602540
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve amaç: Kanser Dünya'da ve ülkemizde en sık ikinci ölüm nedenidir. Artan insan nüfusu, yaşam süresinin uzaması ve dolayısıyla etyolojik nedenlere daha uzun süre maruz kalmak kanser insidansını artırmakta, gelecekte kanser yükünde büyük artışlar öngörülmektedir. Kanserlerin erken evrede teşhis edilmesi, mortalitenin azaltılması, sağkalım süresinin uzatılması, hastaların işlev ve hayat kalitesi kaybının en aza indirilmesi ve kanserin neden olduğu mali kayıpları azaltmak için anahtar rol oynamaktadır. Birinci basamak ulaşılabilirliği, kapsayıcı yaklaşımı ve toplum yönelimli hizmet vermesi nedeni ile kanser kontrolünde önemli bir avantaja sahiptir. Araştırmamızda amacımız kanser tanısı almış hastaların tanı sürecini incelemek, etki eden faktörleri belirlemek ve birinci basamağın bu sürece katkısını göstermektir. Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çeşitli polikliniklerde 1 Şubat-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmamıza son altı ay içerisinde kanser tanısı almış, 18 yaş ve üzerindeki bireyler dahil edilmiş, veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle doldurulan bir anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Anket formunda hastaların sosyodemografik verileri, tanı anında varolan semptomları ve bu semptomlar ile tıbbi yardıma başvurma süreleri, sağlık sistemi basamaklarını kullanım alışkanlıkları sorgulanmıştır. Hastalara tanı sürecinde birinci basamak başvurusu yapıp yapmadığı, kesin kanser tanısının nerede konulduğu ve tanının kesinleşmesinin ne kadar zaman aldığı sorulmuştur. Hastaların tanı sürecinin uzunluğuna etki ettiğini düşündükleri aşamalar ve kanser taraması geçmişi de sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Cancer is the second most common cause of death in the world and in our country. Increased human population, prolongation of life expectancy and therefore longer exposure to etiological factors increase the incidence of cancer, and large increases in cancer burden are predicted in the future. Early diagnosis of cancers has a key role in reducing mortality, prolonging survival, minimizing patients loss of function and quality of life, and reducing financial losses caused by cancer. Primary care has an important advantage in cancer control because of its accessibility, comprehensive approach and community oriented service. The aim of this study is to investigate the diagnosis process of cancer patients, to determine the factors affecting this process and to show the contribution of primary care. Materials and methods: Our research has conducted in various polyclinics of Marmara Univercty Pendik Training and Research Hospital, between February 1 and May 31, 2019. Individuals who aged over 18 and diagnosed with cancer in the last six months included to this study and the data collected through a questionnaire filled in by face to face interview method. In the questionnaire, sociodemographic data of the patients, symptoms that existed at the time of diagnosis and the duration of applying for medical help, habits of use of healthcare system steps were asked. The patients were asked whether they applied to primary care in the diagnosis process, where the definitive cancer diagnosis was made and how long it took for the diagnosis to be finalized. The stages that the patients thought to affect the length of the diagnostic process and the history of cancer screening were also questioned.