Myasthenia gravis klinik ve demografik özellikleri
Clinical and demographic characteristics of Myasthenia gravis
- Tez No: 602539
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDEN ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Myastenia gravis (MG), nöromüsküler bileşkenin otoimmun, edinilmiş bir hastalığıdır ve geniş klinik değişkenlik gösterir. Hastalık patofizyolojisinde nikotinik asetilkolin reseptörüne (AChR), kas spesifik reseptör tirozin kinaz (MuSK) veya lipoproteinle ilişkili protein 4 (LRP4) gibi diğer son plak proteinleri rol oynar.MG insidansı 20-30/1.000.000 civarındadır, prevalansı ise 25-142/1.000.000 arasında değişmektedir. Bu çalışmada; Türkiye'de üçüncü basamak bir sağlık merkezinde Myastenia gravis deneyimini retrospektif olarak irdelemeyi amaçladık.133 hastanın ortalama takip süresi 1-18 yıl arasında olup ortalaması 3.5±3.2 (median:2) yıldı.Hastalık süreleri ortalama 8.0±6.9 (median:5)'du. Materyal ve Metot: Çalışmamızda etik kurul onayı sonrası, Ocak 2005- Ağustos 2018 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Nöroloji kliniğinde yatarak veya takip edilmiş; ≥18 yaş, 1 yıldan fazla hastalık süresine sahip 133 MG hastasının demografik ve klinik verileri retrospektif olarak incelendi.50 yaş ve üzerindeki hastalar geç başlangıçlı MG (GBMG), 50 yaş altındaki hastalar erken başlangıçlı MG (EBMG) olarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Clinical and Demographic Characteristics of Myasthenia Gravis Objective: Myasthenia gravis (MG) is an acquired autoimmune disease of the neuromuscular junction and has a wide clinical variability. End-plaque proteins such as nicotinic acetylcholine receptor (AChR), muscle-specific receptor tyrosine kinase (MuSK) or lipoprotein-related protein 4 (LRP4) take part in MG.The incidence of MG varies between 20-30/1,000,000 and its prevalence ranges from 25-142/1,000,000. In this study, we aimed to evaluate the Myasthenia gravis experience in a tertiary care medical center in Turkey, retrospectively. The mean follow-up period of 133 patients ranged from 1 to 18 years, with a mean of 3.5 ± 3.2 years (median: 2).The mean duration of the disease was 8.0 ± 6.9 years (median: 5). Materials and Methods: Following the approval of the ethics committee, demographic and clinical data of 133 MG patients with ≥18 years of age and disease duration of ≥1 year who were followed either by hospitalized or in the outpatient clinic in the Neurology Department of Ankara University Faculty of Medicine İbni Sina Hospital between January 2005 and August 2018 were reviewed retrospectively in our study. Patients with 50 years of age and older were classified as late-onset MG (LOMG) and patients below 50 years of age were classified as early-onset MG (EOMG).