43 numaralı Vidin şerʽiyye sicili'nin transkriptsiyon ve değerlendirilmesi (H. 1135 – 1136 / m. 1723 - 1724)
Transcryption and evaluation of Vidin şer'iyye registry of screw 43 (H. 1135 - 1136 / m. 1723 - 1724)
  1. Tez No: 602544
  2. Yazar: NEVZAT DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALTUNBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmayla, Osmanlı devletinin Balkanlarda Bulgaristan'ın kuzeybatı ucunda Tuna nehri kıyısında yer alan Vidin şehrindeki mahkeme kayıtlarını bünyesinde barındıran Şer'iyye Sicilinin tahlili görüşlerinize sunulmuştur. Bulgaristan arşivi“Nationale Biblioteque”de Vidin'e ait 1698 yılından başlayarak 1869 yılına kadar 171 yıllık dönemi içeren 68 adet Şer'iyye Sicili bulunmaktadır. Sicillerinden biri olan 43 numaralı Vidin Şerʽiyye Sicili'nin çevirisi yapılarak Osmanlı devletinin 18. Yüzyıl dönemine ait kayıtların günümüz Türkçesinde sunulması ve incelenmesi amaçlanmıştır. Sonuçta bu çalışmada elde edilen veriler ileride yapılacak kaynak taramalarında kullanılması amaçlanmaktadır. Çalışmanın Latin alfabesine dönüştürülmesi esnasında basit transkripsiyon kuralları kullanılmaya çalışılmıştır. Çalışma metninde yer alan hükümler, tarihsel bir fikir birliği çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır. Yapılacak olan incelemeye başlamadan önce Osmanlı devletinde uygulanan hukuk sistemi ve yine Vidin şehrinin tarihi ve çevresel durumu yönünde kısa bir bilgilendirme yapılmıştır. 43 Numaralı bu sicil kütüphanede bulunmakta. Bu sicil ve benzerleri tarih bölümlerinde yapılan çalışmalar sonrasında kaynak bir eser olarak sunulmuştur. Çalışma içerik olarak ele alındığında konular olarak 108 adet hükmün yer aldığı bu defter, döneminin askeri, siyasi, ekonomik ve kültürel yönleri ile ilgili olarak bilgi vermektedir. Elde edilen bu bilgiler neticesinde Osmanlı devlerinin taşra teşkilatlarında yapılan uygulamalar ve Osmanlının gözünde Vidin şehrinin sahip olduğu konumu göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
With this study, the translation of Vidin Şer'iyye Registers, which is one of the Şer'iyye Registers, which contains the court records in the city of Vidin in the Balkans on the Northwestern edge of the Bulgarian state in the Balkans, was translated into the analysis. The archieve of Bulgaria has starrted in from 1698 to 1869 belonging to Vidin in“Nationale Biblioteque”, with a 171 year period, there were 68 pieces Şer'iyye Registers. It is aimed to present and examine the records of the Ottoman Empire in 18th century to be translated the number 43 of Vidin Şer'iyye Registers. In conclusion, the data obtained in this study is intended to be used in future resource scans. During the conversion of the study into Latin alphabet, simple transcription rules were tried to be used. The provisions in the working text have been tried to be examined within the framework of a historical consensus. Before the study to be carried out, a brief information was given about the legal system applied in the Ottoman state and the historical and environmental situation of the city of Vidin. This number 43 record is in the library. These records and similar works are presented as a source after the studies in the history sections. When the study is considered as content, this book, which includes 108 articles, provides information on the military, political, economic and cultural aspects of the period. As a result of this information obtained from the provincial organization of the Ottoman state and the Ottoman Empire in the eyes of the city of Vidin is trying to show the position of the city.