Mikro alaşım elementlerinin mikro alaşımlı karbon çeliklerinin şekillendirilebilirliğine etkisi
The effect of micro-alloying elements on the formability of microalloyed carbon steels
- Tez No: 602558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE ARABACI, DOÇ. DR. SEBAHATTİN KIRTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mikro alaşımlı karbon çeliklerinde östenit tane boyutu kontrolü ve matris yapısı, karbür, nitrür ve kompleks bileşik yapılarla sağlanmaktadır. Bu çalışmada, vanadyum, niyobyum ve titanyum mikro alaşım elementlerinin, karbon çeliklerinin şekillendirilebilirliğine olan etkileri, mekanik özellikler ve mikro yapı açısından incelenmiştir. Bu kapsamda, araştırılan mikro alaşımlı çelikler haricinde benzer bileşime sahip alaşımsız karbon çeliklerinin mekanik özellikleri ile mikro yapıları karşılaştırılmıştır. Bu sebeple mikro alaşım elementlerinin mekanik özelliklere, dolayısıyla şekillendirilebilirliğe olan etkileri gösterilmiştir. Bu çalışma ile şekillendirilebilirliği etkileyen çökelme oluşum mekanizmalarının ve östenit tane boyutu kontrolünün mikro alaşım elementleri ile sağlandığı gösterilmiştir. Tane boyutundaki küçülme ve akma ve çekme mukavemeti artışları mikro alaşım elementlerinin şekillendirilebilirliğe olumlu etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to investigate the effects of vanadium, niobium and titanium which micro-alloying elements on the formability of micro-alloyed carbon steels in terms of microstructure and mechanical properties. In micro-alloyed carbon steels, austenite grain size control and matrix structure are provided by carbide, nitride and complex compound structures. In this study, the effects of vanadium, niobium and titanium micro-alloy elements on the formability of carbon steels were investigated in terms of mechanical properties and microstructure. In this context, mechanical properties and microstructures of unalloyed carbon steels of similar composition were compared with the micro-alloyed steels investigated. For this reason, the effects of micro-alloying elements on mechanical properties and thus formability have been shown. In this study, it has been shown that precipitation formation mechanisms that affect formability and austenite grain size control are provided by micro alloy elements. The reduction in grain size and increase in yield and tensile strength have been shown to have a positive effect on the formability of micro alloy elements.