Institutional maintenance in healthcare project management
Sağlık proje yönetiminde kurumsal bakım
  1. Tez No: 602571
  2. Yazar: EMRE BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin temel amacı, çokuluslu bir şirketin Türkiye'deki şubesinde kurumsal iş teorisi ve kurumsal bakımın sağlık hizmetleri proje yönetimi kapsamında incelenmesidir. Bu çalışma örgütsel yapının örgütsel üyeler tarafından nasıl yeniden üretildiğini, projelerin çok zorlu ve dinamik bir ortamda nasıl başarılı bir şekilde tamamlandığını ve kurum içinde kurumsal uygulamaların nasıl sürdürüldüğünü anlamayı hedeflemektedir. Çalışma toplantılardan, saha gözlemlerinden ve kurumsal aktörlerin görüşme notlarından elde edilen veriler üzerinde nitel araştırma teknikleri kullanmaktadır. Bulgular kurumsal bakıma yardımcı olan mekanizmaları ortaya çıkarmıştır. Her departmandaki iç etkileşim, kendi bütünlüklerinin devamlılığını sağlar ve kendi anlam çerçevelerinin yeniden üretilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, bölümler kendi içinde farklılaşmakta ve bu durum farklı departmanlar arasındaki koordinasyon ihtiyacını artırmaktadır. Kurallar, normlar ve ilişkiler ana destekleyici mekanizmalardır. Kurallar ve normlar kurumda değer biçimlendirici olarak düşünülebilir ve aktörlerin rollerinin devam ettirilmesini sağlar. Çalışanlar sosyal bir bağlamda yaşadıklarından diğerleri ile daha iyi ilişkiler herkes için üretkenliği artırmaktadır. Kuralların ve normların etkinliğini artıran destekleyici mekanizmalar da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study area of this thesis is exploring institutional work theory and institutional maintenance within the context of healthcare project management in the Turkish branch of a multinational company. The main objective of this thesis is to understand how the projects as an institutional practice are completed successfully in a very challenging and dynamic environment, and how they are maintained in the organization. The study utilizes qualitative research techniques on data obtained from meeting, field observations, and interview notes of institutional actors. The findings indicate that there are mechanisms contributing to institutional maintenance. Internal interaction within each department provides the continuity of their own integrity and helps reproduction of their own meaning frameworks. Therefore, the departments are differentiated within themselves and this situation increases the need for coordination between different departments. Rules, norms, and relations are the main contributors to institutional maintenance. Rules and norms can be considered as value shapers in the institution and they enable actors to continue acting their roles, and since people live in a social context, the improved relationships with others increase productivity for everyone. There are also supporting mechanisms that increase the impact of both rules, norms, and relations.