1990 sonrası Bosna ve Kosova'daki olaylarda ABD, AB ve Türkiye'nin politikaları
USA, EU and Turkey policies on post-1990 events in Bosnia and Kosovo
  1. Tez No: 602573
  2. Yazar: MUAZ KAZAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan çalışmada 1990 sonrası Bosna ve Kosova'daki olaylarda ABD, AB ve Türkiye'nin rolleri ve politikaları göze alınmıştır. Tezin amacı Yugoslavya dağılımından sonra Bosna-Hersek ve Kosova'nın bağımsızlıkları, Sırbistan ile müzakereleri. Bağımsız olmalarında Uluslararası faktörlerin etkisi ele alınmaktadır. Bosna-Hersek'in bağımsızlık mücadelesinde yaşanan kanlı olaylar Kosova'yı da kaplamıştır. Bosna-Hersek'in Dayton sonrası kazanılan bağımsızlık ile Kosova'daki şartlı bağımsızlık, Kosova ve Sırbistan arasından yapılan müzakerelerin bir uzlaşma varılmaması sonucu Kosova'yı benzeri bir“Dayton”bekleyebilir düşüncesini ortaya atmıştır. Çalışmada Bosna-Hersek'teki Kantonel yapının, Kosova'daki Sırp çoğunluklu belediyelerin birliği anlaşması karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
After studies in Bosnia in 1990 an Kosovo in the event in the US, the EU and Turkey's role and policies are taken into consideration. The aim of the thesis is the indepedence of Bosnia and Herzegovina and Kosovo after Yugoslavia, and the netotiations with Serbia. The effect of international factors on their indepedence. Bosnia-Hercegovina bloody events in the struggle for indepedence have covered Kosovo as well. Bosnia and Herzegovina's post-Dayton indepedence and conditional indepedence in Kosovo have led to the idea that a similar“Dayton”coul await Kosovo as a result of the negotation of negotations between Kosovo and Serbia. The study compared the agreement of the cantonal structure in Bosnia and Herzegovina and the union of Serb-majority municipalities in Kosovo.