Erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda yeme tutumları ile bilişsel esnekliğin ilişkisi
Relationship between eating attitudes and cognitive flexibility in adult attention deficiency hyperactivity disorder
  1. Tez No: 602597
  2. Yazar: SEMİR SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERKIRAN, UZMAN KUMRU ŞENYAŞAR METERELLİYOZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan bireylerde yeme tutumları ile bilişsel esnekliği incelemek ve yeme tutumunda bozulma saptananlarda bilişsel esnekliğin aracı rolünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya ayaktan takip edilen DEHB tanılı 41 birey ve DEHB grubuyla yaş, eğitim yılı ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 40 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 81 katılımcı dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu; DEHB belirtilerini değerlendirmek için Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Ölçeği (TURGAY) ve Erişkin Dikkat Eksikliği Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS); yeme tutumlarını değerlendirmek için Yeme Tutumu Testi (YTT), Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ve Gece Yeme Anketi (GYA); bilişsel esnekliği değerlendirmek için Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), İz Sürme Testi (İST) ve Stroop Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate eating attitudes and cognitive flexibility in individuals with Attention Deficit Hyperactivity Disorder) (ADHD) and to evaluate the mediating role of cognitive flexibility in those with impaired eating attitude. Method: A total of 81 participants, 41 outpatients with ADHD and 40 healthy controls matched with ADHD group in terms of age, educational year and gender, were included in the study. Sociodemographic data form; Adult Attention Deficit Hyperactivity Scale (TURGAY) and Adult Attention Deficit Self-Reporting Scale (ASRS) to assess ADHD symptoms; Eating Attitude Test (EAT), Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) and Night Eating Questionnaire (NEQ) to evaluate eating attitudes; Wisconsin Card Sorting Test (WCST), Trail Making Test (TMT) and Stroop Test to assess cognitive flexibility were applied to all participants. Results: The mean scores of EAT (p 0.05).