Gökyokuş (Sapur) Deresi su kalite kriterleri üzerine bir araştırma
A research on water quality criteria of Gökyokuş (Sapur) Stream
- Tez No: 602598
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Gökyokuş (Sapur) Deresi'nın su kalitesi değişimini incelemek amacıyla, belirlenen beş farklı örnekleme noktasında, Mart 2017 - Eylül 2019 tarihleri arasında mevsimsel örnekleme yapılmış ve örneklerde su sıcaklığı, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, bulanıklık yerinde ölçümlerle ve gözlemlerle, kalsiyum, magnezyum, toplam sertlik, klorür, tuzluluk, karbonat, bikarbonat, toplam alkalinite, nitrit, nitrat, amonyak, sülfat, fosfor, toplam demir, mangan, çinko, krom ve siyanür ise laboratuvar analizleri ile belirlenmiştir. İncelenen parametrelerin ortalamaları; su sıcaklığı 10.95 °C, ÇO 7.97 mg/L, OD %73.1, pH 8.16, elektriksel iletkenlik 317 μS/cm, tuzluluk ‰ 0.054, bulaniklik 19.6 NTU, klorür 31.8 mg/L, kalsiyum 89.4 mg/L, magnezyum 49.14 mg/L, toplam sertlik 412.46 mg/L CaCO3, karbonat 0.0 mg/L, bikarbonat 709.6 mg/L, toplam alkalinite 581.6 mg/L , nitrat 8.44 mg/L, nitrat azotu 1.89 mg/L, nitrit 0,027 mg/L, nitrit azotu 0,011 mg/L, amonyum 0.05 mg/L, amonyak 0.05 mg/L, toplam fosfor 0.61 mg/L, sülfat 19,98 mg/L, toplam demir 0.05 mg/L, çinko 0.17 mg/L, krom 0.012 mg/L, mangan 0.89 mg/L, siyanür 0.0021 mg/L olarak belirlenmiştir. Gökyokuş Deresi'nin genel olarak kirlenme eğiliminde ve belirli noktalarında içme, kullanma, balıkçılık ve sulama açısından uygun kaliteye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to investigate the water quality change of Gökyokuş (Sapur) Creek, samples were collected from five different sampling points between March 2017 - September 2019 for four seasons and analyzes were conducted. The parameters; water temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen, saturation and turbidity were determined by measurements and observations at the site. Calcium, magnesium, total hardness, chloride, salinity, carbonate, bicarbonate, total alkalinity, nitrite, nitrate, ammonia, sulfate, phosphorus, total iron, manganese, zinc, chromium and cyanide parameters were determined by laboratory analysis. The average of the parameters examined during the research; water temperature 10.95 ° C, dissolved oxygen 7.97 mg / L, saturation %73.1, pH 8.16, electrical conductivity 317 μS / cm, salinity ‰ 0.054, turbidity 19.6 NTU, chloride 31.8 mg / L, calcium 89.4 mg / L, magnesium 49.14 mg / L , total hardness 412.46 mg / L, carbonate 0.0 mg / L, bicarbonate 709.6 mg / L, total alkalinity 581.6 mg / L, nitrate 8.44 mg / L, nitrate nitrogen 1.89 mg / L, nitrite 0.027 mg / L, nitrite nitrogen 0.011 mg / L, ammonium 0.05 mg / L, ammonia 0.05 mg / L, total phosphorus 0.61 mg / L, sulfate 19.98 mg / L, total iron 0.05 mg / L, zinc 0.17 mg / L, chromium 0.012 mg / L, manganese was 0.89 mg / L, cyanide was 0.0021 mg / L. In general, Gökyokuş Stream is less polluted and has certain quality of drinking, use, fishing and irrigation at certain points.