Aile işletmelerinde kadının konumlandırılması: Gaziantep ili örneği
Posi̇ti̇oni̇ng of women i̇n fami̇ly busi̇nesses: The case of Gazi̇antep
  1. Tez No: 602599
  2. Yazar: SİBEL ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN SOYUDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kadınlar, tarihin her döneminde özel alanda hanenin devamını ve yeniden üretimini sağlayan işlerle görevlendirilmiştir. Erkeklerin çeşitli nedenlerle işgücünden geri kaldığı zamanlarda da kamusal alanda işgücü olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada hem formel, hem de enformel olarak aile işletmesinde çalışan kadınların ev ve iş hayatları feminist bir epistemoloji ile yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda aile fertlerinden bir erkekle birlikte çalışan 21 kadınla derinlemesine görüşme yapılmış, bu görüşmelerden elde edilen veriler, ev içi emek, hanenin yeniden üretimi, emeğin görünmezliği, enformel istihdam, kamusal alan, özel alan ve şiddet gibi kavramlar dahilinde eleştirilmiştir. Bu emek ve beden sömürüsüne, 2. Dalga feminist hareketin getirdiği Marksist, sosyalist ve radikal feminist bakış açılarıyla bakılmaya çalışılarak feminizmin kadınların güçlenmesindeki önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In every period of history, women have been assigned with jobs that ensure the continuation and reproduction of the household in the private patriarchy. It has also been used as a labor force in the public sphere, when men are lagging behind for various reasons. In this study, home and work life of women working in family business both formally and informally is tried to be interpreted with the feminist epistemology. In this context, in-depth interviews were conducted with 21 women working with a male member of the family and the data obtained from these interviews were criticized within the framework of patriarchal ideology within the context of domestic labor, household reproduction, labor invisibility, informal employment, public sphere, private patriarchy and violence. This labor and body exploitation is tried to be viewed with the Marxist, Socialist and Radical Feminist perspectives which brought by the Wave 2 feminist movement and the importance of feminism in women's empowerment is mentioned.