Doğurganlık çağındaki kadınlarda rubella seroprevalansı
Seroprevalence of rubella in fertile women
- Tez No: 602601
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZGÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Rubella cocukluk çağının döküntülü bir hastalığı olup erişkinlikte, özellikle gebelikte gecirildiginde ölü doğum, düşük ve konjenital rubella sendromu nedeni olabilmektedir. Çalışmamızda doğurganlık çağındaki 356 kadında rubella seroprevelansı araştırıldı. Çalışmaya ceşitli yaş ye meslek gruplarından evli ye bekar kadmlar dahil edildi. Çalışmada ELISA yöntemiyle rubella IgG antikorlan araştırıldı. Denekler arasında %95.5 seropozitiflik tespit edildi. Bu oran Türkiye'de yapılan diğer çalışmalarla uyumlu bulundu. Çalışma sonucunda yaş ve meslek grupları, evli ye bekar kadınlar arasında rubella seropozitifliği açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. %4.5 olarak tespit edilen seronegatiflik yüksek bir değer olarak görülmemekle birlikte, doğurganlık çağındaki bu kadınların infeksiyonla karşılaşma ihtimalleri mevcut olup, aşılanmaları konjenital rubella sendromundan korunmak icin en etkili yol olacaktir.
Özet (Çeviri)
Rubella is an eruptional disease of infancy and intrauterine Rubella infection may be fallowed by spontaneous abortion of the infected fetus, a stillbirth, and live birth of an infant with malformations. In our study; seroprevalans of Rubella wasinvestigated on 356 women of childbearing age.Single women from different age and occupational groups were included in the study. ELISA testwas used for detecting Rubella IgG. 95.5 % seropositivity was detected.This proportion was consistent with other studies conducted in Turkey. As a result of the study, no statistically significant difference was found between age and occupational groups and married and single women in terms of rubella seropositivity.Although seronegativity, which is determined as 4.5%, is not seen as a high value, these women of childbearing age are likely to encounter infection and their vaccination will be the most effective way to prevent congenital rubella syndrome.