Eğitim- kalkınma ilişkisinde üniversitelerin rolü: Ağrı ibrahim Çeçen Üniversitesi örneği
Role of universities in education-development relation-ship: Ağrı İbrahim Çeçen University sample
- Tez No: 602626
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kalkınmanın en önemli araçlarından biri olan eğitimin etkinliği, insanlığın varoluşu ile başlamış olup daimi olarak devam eder. Eğitim kurumlarından birisi olan üniversiteler ise insanların belirli bir alana yönelmesini sağlayarak o alanda mesleki bilgiler edinmelerini sağlamaktadırlar. Aynı zamanda üniversiteler kuruldukları bölgenin ülkenin ve dünyanın kalkınmasına birçok yönden katkı sağlamaktadırlar. Bu nedenle eğitim ve kalkınma ilişkilendirildiğinde üniversiteler bu değerlendirmenin en önemli basamağını oluşturmaktadırlar. Bu çerçevede ele alınan çalışmanın amacı; öncelikle eğitim-kalkınma ilişkisine teo-rik olarak değinmek ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin (AİÇÜ) İlin sosyo-ekonomik yapısına, öğrencilerin harcama düzeyleri üzerinden etkilerini araştırmaktır. Belirlenen amaç doğrultusunda hazırlanan çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölümde eği-tim, kalkınma ve beşeri sermaye kavramları üzerinde teorik bir inceleme yapılmış olup, dördüncü bölümde ise eğitim ve bölgesel kalkınma ilişkisi Ağrı ili üzerinden yorumlanmış-tır. Çalışmanın son bölümünde, AİÇÜ il içi aktif öğrencilerinden 400 kişiye anket çalışma-sı uygulanmış, sonuç ve değerlendirmeler ise Frekans ve Yüzde analizi, Tek Yönlü Var-yans Analizi, Bağımsız Örneklem için t-testi ve Ki-Kare testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda AİÇÜ'nün Ağrı ili ekonomisine, dolaylı ve dolaysız olmak üzere toplamda 176.992.968,32 TL gelir katkısının, yine dolaylı ve dolay-sız olmak üzere toplamda 1530 kişilik istihdam katkısının olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Education, one of the most important tools of development, have been playing a key role in development since the existence of humanity and will continue its role permanently. Universities, which are one of the educational organizations, help people to choose a profession and gain development in this profession. Moreover, universities contribute to develeopment of surrrounding regions or country in general on many aspects. For that reason, universities are the primary organizatinos to be considered while the assesment of the relatinoships between education and development. In this context, general purpose of this thesis was set as to evaluate the theoretical aspects of the education-development relationship and assess the effects of Ağrı İbrahim Çeçen University (AİÇÜ) on socio-economic structure of the province and spending levels of the students. The thesis prepared along with the objectives is composed of five chapters. First three chapters cover the theoretical aspects of education, development and human capital; fourth chapter evaluates the relationships between education and regional development over the case of Ağrı province. The last chapter covers a questionnaire study applied to 400 active students studying at AİÇÜ. Results and conclusions are done with respect to frequency and percentage analysis, one-way analysis of variance, independent samples t-test and chi square tests which are done through SPSS 25.0 program. Results of the study revealed that AİÇÜ had positive impacts on socio-economic structure of Ağrı province, the university had direct and indirect economic contribution of 176.992.968,32 TL to province economy and provided employment opportunity for 1530 people.