Somali dervişler İslam direniş
Somalia Islamic resistance of darawish (1895-1923)
  1. Tez No: 602629
  2. Yazar: ABDIRAHMAN SHEIKH OMAR HASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Somali'nin tarihinde önemli bir dönüm noktası olan gelişme 19.yy.ın sonlarından itibaren Avrupalı sömürgecilerin Somali topraklarına saldırılarıdr. Bu saldırılıar sonucunda 1884'te İngiltere Kuzey Somali'yi ele geçirdi. Arkasından 1887'de İtalyanlar Güney Somali'yi ele geçirdiler. Genel olarak baktığımızda sömürge direnişleri Somali'yi beş parçaya ayırdılar. Bunların ikisini İngiltere alırken, kalan üç kısmını ise Fransa, İtalya ve Etiyopya kendi aralarında paylaştılar. Somali halkı bu parçalanma ve sonrasında başlayan sömürgeleştirme çalışmalarına karşı savaştılar. Bu savaşta en önemli isim ve hareket Seyyid Muhammed Abdullah Hassan ve onun liderliğindeki Dervişler İslam Direnişi olup, İngiltere'ye karşı uzun bir mücadele verilmiştir. Seyyid Muhammed Abdullah Hassan liderliğinde 1899'dan 1921'e kadar, Dervişler İslam Direnişi ile İngiltere ordusu arasında yoğun savaş oldu. Savaşılan dönemde Dervişler de çok büyük hamleler düzenlediler. Seyyid Muhammed Abdullah Hassan liderliğindeki Dervişler İslam Direnişi'ni konu alan çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, önemi, amacı ve yöntemi yanında Somaliye İslam'ın girişi ve Somali'de kurulan Emirlikler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Somali'nin stratejik önemi, coğrafi durumu ve Avrupa sömürgeciliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Seyyid Muhammed Abdullah Hassan'ın hayatı, Dervişler İslam Direnişi'nin oluşum süreci ve İngiliz işgaline karşı yapılan savaşlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde de Dervişlerin gerçekleştirdiği manevralar, hareketin merkezi olan Taleh şehrinin elden çıkışı ve Dervişlerin yenilgisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The attackso of European Colonista to Somali lands Starting from the last years of 19th century are a major turning point in Somalia's history. As a result of these attacks, England has invaded Northern Somalia in 1884. After that ,Italians have invaded Southern Somalia in 1887. The resistance against the attacks brought Somalia to split in fie regions . england had control over two of these regions, while France , Italy and Etiopia shared the remaining three . people of Somalia put up a fight against this separation and the colonization process that followed after. The most important name and movement in this war is Seyyid Muhammed Abdullah Hassan and Dervishes Islamic Resistance which was led by him . They fought against for a long time . There was and intensive war from 1899 to 1921 between the British Army and Dervishes Islamic Resistance lead by Seyyid Muhammed Abdullah Hassan . DERvishes had managed to organize fierce attacks during the war. This study is about Dervishes Islamic Resistance lead by Muhammed Abdullah Hassan and it consist of introduction and three sections . The topic , importance, pupose and method of the study were explained in the introduction along with information on the coming of Somalia and the Emirates frodmed in Somalia . The first section is about the strategic importance of Somalia, geographical situation and European colonization . The second section is about Seyyit Muhammed Abdullah Hassan's life, the formation precess of Dervishes Islamic Resistance and the wars waged on the English invasion. The third section is about the maneuvers carried outby Dervishes , the fall of the central city of the movement, Taleh and the fall of Dervishes