A comparative study of border disputes, ethnic identity, and conflict dynamics in the Ethiopia-Eritrea War (1998–2000) and the Ethiopia-Somalia Ogaden conflict (1977–1988)
Etiyopya-Eritre Savaşı (1998–2000) ile Etiyopya-Somali Ogaden çatışması (1977–1988) arasında sınır anlaşmazlıkları, etnik kimlik ve çatışma dinamiklerinin karşılaştırmalı bir incelemesi
  1. Tez No: 997701
  2. Yazar: ROBLEH MOHAMED ROBLEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Afrika Boynuzu'ndaki iki büyük çatışmanın, Eritre-Etiyopya Savaşı (1998-2000) ve Etiyopya-Somali Ogaden Çatışması'nın (1977-1988) karşılaştırmalı bir analizi yoluyla sınır anlaşmazlıkları, etnik kimlik ve çatışma dinamikleri arasındaki etkileşimi incelemektedir. Bölge temsilcileri, diplomatlar ve akademisyenlerle yapılan görüşmelere dayalı bir alan çalışması yapan yaz için, geleneksel bir metot, alan çalışması alan çalışması verdi. Sandole'nin üç sütunlu çatışma çerçevesi, her iki durumda da aktörleri, sorunları, tırmanma süreçlerini ve çözüm çabalarını sistematik olarak değerlendirmek için uygulanmaktadır. İkincil kaynaklar; temel veriler, tarihsel kayıtlar ve akademik literatür gibi unsurları içermekte olup, her iki çatışmanın da sömürge dönemi sınırlandırmalarının bir sonucu olarak, her iki tarafın da siyasete dâhil olduğu ve etnisitenin siyasallaşarak karşıt bir unsur hâline geldiği bir süreçte tırmandığını ortaya koymaktadır. Etiyopya-Eritrea çatışması, öncelikle çatışan ulusal anlatılarla karmaşıklaşan bir bağımsızlık sonrası egemenlik anlaşmazlığıyken, Ogaden çatışması etnik Somali özyönetimine dayanan irredantist iddialarla şekillenmiştir. Her iki durumda da, bölgesel ve uluslararası aktörlerin katılımı çatışma yörüngelerini etkilemede belirleyici bir rol oynamıştır. Karşılaştırmalı analiz, tarihsel yakınmalar ele alınmasının, kapsayıcı yönetişimin sağlanmasının ve bölgesel arabuluculuk mekanizmalarının güçlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu vakalardan alınan dersler, örtüşen kimliklerin ve tartışmalı bölgelerin barış ve istikrar için önemli zorluklar oluşturmaya devam ettiği Afrika'daki gelecekteki sınır anlaşmazlıklarının çözümü için pratik rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this article, we explore how border disputes, ethnic identity and conflict dynamics interact by comparing two major conflicts in the Horn of Africa: The Ethiopia-Eritrea War (1998–2000) and Ethiopia–Somalia Ogaden Conflict (1977–1988). With qualitative analysis, the author bases on primary data of interviews with diplomats, academics and regional representatives, and secondary sources such as historical records and academic materials. Sandole's three-pillar conflict model is used to rigorously analyze the actors, issues, processes of escalation and resolution options in both cases. The results suggest that ethnicized politics, combined with colonial boundaries that continued to shape identities until the present date, were main factors behind the escalation in both conflicts. And where the Eritrea Ethiopia conflict, as I indicated in Chapter 2, was essentially a question of post-colonial sovereignty and competing national narratives, the Ogaden war, for its part, simultaneously expressed irredentist claims of ethnic Somalia self-determination. In either scenario, the role of local and international actors were instrumental towards shaping conflicts. The comparative experience highlights the need to address historical grievances, promote inclusive governance and build capacity of regional mediation organs. Lessons learnt from them provide useful tools for resolving border disputes in Africa, where multiple identities and the challenge of disputed territories have proven to be a recurrent source of instability across countries.