Akut miyokard infarktüsünde ağrı değerlendirilmesi
Assessment of pain in acute myocardial infarction
  1. Tez No: 60267
  2. Yazar: HASİBE OKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Akut miyokard infarktüsünün major bir semptomu olan göğüs ağrısı, miyokard infarktüsü ile koroner bakım ünitesine kabul edilen bir hastada en önemli hemşirelik sorunudur. Bu çalışmanın amacı, akut miyokard infarktüsünde göğüs ağrısı değerlendirmesi yapmak ve bu konudaki literatüre ve hemşirelik yaklaşımlarına katkıda bulunabilmektir. Tanımlayıcı ve prospektif olarak yapılan bu çalışma Sağlık Bakanlığı Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi, Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi ile Marmara Üniversitesi Hastanesinin Koroner Bakım Ünitelerinde yürütüldü. Çalışmaya 20.01.1997-20.03.1997 tarihleri arasında bu merkezlere göğüs ağrısı ile başvuran 97 AMTlı hasta alındı. Veriler ilk 48 saat içinde birebir görüşme yöntemi ile elde edildi. Ağrımn şiddetini ölçmek için sayısal ölçek kullanıldı. Toplanan veriler, yüzdelik, %2 testi, t-testi, Mann- Whitney U testi, korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The chest pain, which is a major semptom of AMI, is the most important nursing problem in patients admitted to the coronery care unit with MI. The aim of this prospective and descriptive study is to assess the quality of chest pain. All patients (n=97) admitted to the CCU at Health Ministary Koşuyolu Heart and Research Hospital, Siyami Ersek Chest, Heart and Vascular Surgery Center and Marmara Universty Hospital in Istanbul between 20.01.1997-20.03.1997 with MI. Data were collected within 48 hours after the onset of pain with one by one intervention.Pain was measured with a numerical rating scale. Statistical analysis was done with Mann-Whitney U test, chi-square test and correlation test, student t test, p value < 0.05 was defined as significant. Results: Pain is more severe in non diabetic patients with anterior and large MI and pain duration was longer in nondiabetic and anterior MI patients.There isn't any relation between the localization of pain and localization of infarction area. The duration between the onset of pain and admission to the hospital is 6.4 hours. The cause of delay is either patients' ignorance or the absence of CCU at the center they admit first. As a result, our first aim as a nurse must be to stop the chest pain in a short time and to shorten the duration between the onset of pain and hospital admission by community education.