The determination of nurses views of knowing the myocardial infarction
Hemşirelerin miyokard enfarktüsünü bilme konusundaki görüşlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 784997
  2. Yazar: MOHAMMED SABAH JABER BANISAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN ONARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Miyokard enfarktüsü kalp kası hücrelerinin oksijen yetersizliği nedeniyle ölmesi sonucunda gerçekleşir. Akut koroner sendromda kan damarları sertleşir ve arterler pıhtı nedeniyle tıkalı hale gelir böylece kalbe gelen kan akışı azalır. Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve aşırı terlemesi olan birçok kişi akut miyokard enfarktüsüne sahiptir, bu semptomlar başka hastalıklar için olası olabilir. Ayrıca, göğsünde ağrı hisseden herkeste akut miyokard enfarktüsü görülmez. 12 derivasyonlu bir elektrokardiyogram ve kardiyak enzimler, bir hasta semptom gösterdiğinde ve tam bir klinik değerlendirme yaptığında mümkün olan en kısa sürede alınmalıdır. Doktorlar ve hemşireler, miyokard enfarktüsünü belirlemede hastalara erken teşhis ile miyokard enfarktüsünü nasıl önleyebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmada ve önleyici tedbirler önermede çok önemli role sahiptir. Amaç: Bu çalışmanın amacı hemşirelerin miyokard infarktüsü bilme konusundaki görüşlerini belirlemektir. Yöntem: Çalışma, Basra Şehri Al-Sader Eğitim Hastanesi'nde kateterizasyon ünitesine ek olarak koroner bakım, acil, yoğun bakım ve dahiliye ünitelerinde tanımlayıcı şekilde yapılmıştır. Çalışmaya, olasılıksız örneklemle belirlenen yukarıdaki birimlerde çalışan 100 hemşire katılmıştır. Araştırma verileri Şubat-Mart 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmacı, literatür ve ilgili kaynaklar tarandıktan sonra veri toplama formları için tasarlanmış bir anket geliştirmiştir. Birinci bölümde genel olarak yaş, cinsiyet, klinik deneyim yılı, eğitim düzeyi, medeni durumu, çalıştığı yer ve daha önce kalp ünitesinde çalışıp çalışmadığı gibi hemşirelik personeline ait demografik bilgiler yer almaktadır. İkinci bölüm miyokard enfarktüsü konusu hakkında kapsamlı genel bilgiler içeren 29 maddeden oluşmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdeler ve frekanslar gibi tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada katılımcıların %63 'ün yaş ortalaması 19-28 yaş olup % 56'sı kadındır. Eğitim düzeyi açısından bakıldığında katılımcıların çoğunluğunun (% 42) hemşirelik ortaokulu mezunu olduğ tespit edilmiştir. Katılımcıların % 37'sinin hemşirelikte bir yıldan daha az bir çalışma deneyimi bulunmaktadır. Çoğunluğu (%87) bir eğitim kursuna katılmamıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %34'ü dahiliye biriminde çalışmakta olup, araştırmaya katılan hemşirelerin %47'si bilgilerini takip etmemiş veya güncellememiştir. Ayrıca hemşirelerin sadece %16'sı daha önce koroner bakım birimlerinde çalışmıştır. Ankete katılanların %57'si miyokard enfarktüsünün kalp durmasına ek olarak kalp yetmezliğine ve kardiyojenik şoka neden olduğunu bilmiyor. Katılımcıların %15'i göğüs ağrısının miyokard enfarktüsünün en yaygın semptomlarından biri olduğunu biliyordu. Hemşirelerin %16'sı, miyokard enfarktüslü hastalar için yüksek kaliteli hemşirelik bakımı aldıklarında hastaların sağlığının daha iyi hale geldiğini biliyor. Ve katılımcıların %60'ı miyokard enfarktüsünün lipit düşürücü ilaçlar alarak azaltılabileceğini bilmiyordu, Personelin %46'sı hayati aktiviteleri izlemenin, elektrokardiyogram yürütmenin, oksijen satürasyonunun ve diğerlerinin miyokard enfarktüsü olan bir hasta için önemli olduğunu biliyordu. Hemşirelerin %38'i miyokard enfarktüsünün en yaygın nedeninin aterosklerozdan plak rüptürü olduğunu bilmiyor. Hemşirelerin %38'i, bir hastanın obez olup olmadığını ve dolayısıyla miyokard enfarktüsü riski altında olup olmadığını belirlemek için vücut kitle indeksinin değerlendirilebileceğini biliyordu. Katılımcıların yaklaşık yarısı %57'si miyokard enfarktüslerinin tipik olarak vücut pozisyonundan bağımsız olarak 20 dakikadan uzun süren yaygın, sürekli bir rahatsızlığa neden olduğunu bilmiyordu. Sonuç: Araştırmadan elde edilen bulgular, hemşirelerin bilgilerinin, hemşirelerin eğitim ve deneyimlerinin yetersiz olması nedeniyle beklentilerin altında kaldığını veya gerekli düzeye ulaşmadığını göstermiştir. Çalışmada, hemşirelik personelinin hemşirelik yüksekokullarında eğitimlerini tamamlamasına olanak sağlanması ve hemşireler için eğitim kurslarının ve eğitim programlarının düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Myocardial infarction is when cardiac muscle cells die from a lack of oxygen. In acute coronary syndrome, blood vessels harden, and arteries become clogged by thrombuses, restricting blood flow. Many people who have chest pain, shortness of breath, and profuse sweating have an acute myocardial infarction, these symptoms may be possible for other diseases. Also, not all people who feel pain in their chest have an acute myocardial infarction. A 12-lead electrocardiogram and cardiac enzymes should be obtained as soon as possible when a patient presents symptoms and a full clinical evaluation. Doctors and nurses have an important role in identifying heart attacks and advising patients on how to avoid it through early diagnosis and suggesting preventative measures. Objectives: The aim of this study is to determine the views of nurses about knowing myocardial infarction. Methods: A descriptive study was conducted in Al-Sader Teaching Hospital in Basra City in the coronary care wards, the emergency, intensive care unit, and the internal medicine unit, in addition to the catheterization unit. The study included a non-probability sample of 100 nurses working in the units above. The study data were collected from February to March 2022. The researcher created a questionnaire designed for data collection forms after reviewing the literature and relevant sources. The first part includes demographic information for the nursing staff generally, including their ages, sexes, years of clinical experience, level of education, marital statuses, places of employment, and whether or not they have worked in the cardiac unit before. In regards the second part comprehensive general information about the topic of Myocardial infarction consisted of 29 items. And statistical analysis was performed on the collected data using descriptive statistics, such as percentages and frequencies, were used in the analysis of the results. Results: The study showed that 56% of the sample females, with an average age of 19–28 years accounted for 63%, and the level of education, with the majority in secondary school nursing 42%. And the years of nursing experience were less than a year 37%. The majority did not participate in a training course 87%. And 34 % of the participating nursing employees work in the internal medicine unit, and 47% of the nurses participating in the research did not follow up or update their information, Also, only 16% of the nursing staff worked in coronary care units previously. 57% of respondents do not know that myocardial infarction causes heart failure and cardiogenic shock, in addition to cardiac arrest. 15% of the participants knew that chest pain was one of the most common symptoms of myocardial infarction. 16% of nurses know that patients' health becomes better when they receive high-quality nursing care for patients with myocardial infarction. And 60% of the participants did not know that myocardial infarction can be reduced by taking lipid-lowering drugs, 46% of the staff knew that monitoring vital activities, conducting an electrocardiogram, oxygen saturation, and others are important for a patient with a myocardial infarction. 38% of nurses do not know that the most common cause of myocardial infarction is plaque rupture from atherosclerosis. 38% of nurses were know that body mass index can be assessed to determine whether or not a patient is obese and therefore at risk for a myocardial infarction. About half of the respondents 57% were did not know that myocardial infarctions typically cause a diffuse, constant discomfort that lasts longer than 20 minutes regardless of body position. Conclusion: Findings from the study indicated that nurses' knowledge fell short of expectations or did not reach the required level because of insufficient training and experience among nursing staff. The study recommended allowing nursing staff to complete their studies in nursing colleges and activating training courses and educational programs for nurses.