Orman alanları içinde su kaynaklarında tarımsal ormancılık (aquaforestry) uygulamaları
Aquaforestry applications in water resources in forest areas in Turkey
- Tez No: 602671
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dünya nüfusunun artması sonucu ortaya çıkan ve günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan kaynak yetersizliği sorununu çözmek için yapılan çalışmalara ışık tutmaktır. Çölleşmeyle mücadeleye katkı sağlayıp, verimi arttırıcı çalışmalara destek olabilmektir. Ormanlık alanların içerisindeki göl ve akarsularda balıkçılık, tarım ve ormancılık faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmaları arttırabilmektir. Çiftçilerimizin ve köylülerimizin elde ettiği ürün miktarını ve ürün çeşidini arttırarak, sosyal ve hukuksal problemleri olabildiğince düşük seviyelere indirebilmektir. Balık avcılığı ve yetiştiriciliğinin ekonomik yönünü özellikle orman köylülerimize benimseterek onları bu konuda bilgilendirebilmektir. Minimum girdi ile maksimum çıktı elde ederek, insanları bilinçli avcılığa ve kaynakların düzenli kullanılmasına teşvik edebilmektir. Bu amaçla, ormanlık alanlardaki su kaynaklarından avcılık yapan 57, bu kaynaklarda işletmecilik yapan 32 işletme sahibinin fikirleri ortaya konulmuştur. Çalışma da bilgi toplamak için anket tekniği kullanılmıştır. 0,05 anlamlılık düzeyi dikkate alınarak SPSS paket programı ile istatiksel analizler yapılmıştır. Çıkan sonuçlara göre en önemli önermeler olarak“Orman içindeki göl veya akarsular da tür çeşitliliğinin ve miktarının azalmasında göle veya akarsuya bırakılan atıkların önemli bir etkisi vardır.”önermesine anket çalışmasına katılanlar en çok %61,4 oran ile kesinlikle katılıyorum demişlerdir. Bunun yanında ankete katılan işletmeciler“İşletmenin atıklarını akarsuya bırakmamaya özen gösterilmektedir.”önermesine %84,4 oranlarla kesinlikle katılıyorum demişlerdir. Buda bize gösteriyor ki aslında avcılarımız ve işletmecilerimiz bilinçlidirler, biraz daha eğitim ve teknik bilgi verilerek bu seviyeler daha yukarılara taşınabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to shed light on the efforts to solve one of today's biggest problems, the problem of lack of resources, which is the result of the growth of the world's population.To contribute to the fight against desertification and to support efforts to increase efficiency.To increase the work carried out within the scope of fishing, agriculture and forestry activities in lakes and streams within forestareas.By increasing the amount of crops and the type of crops obtained by our farmers and villagers, it is possible to reduce social and legal problems to as low levels as possible.To be able to inform them about this by adopting the economic aspect of fishing and breeding especially to our forest villagers.To be able to encourage people to hunt consciously and to regular use of resources by obtaining maximum output with minimum input.For this purpose, the ideas of 57 business owners who are hunting from water sources in forested areas and 32 business owners operating in these resources have been put forward.The study also used the survey technique to gather information.Statistical analysis was carried out with the SPSS package program taking into account the level of 0.05 significance. According to the results, the most important propositions are: göl Lakes or rivers in the forest have a significant effect on the reduction of species diversity and amount of wastes left in the lake or river. In addition, the operators who participated in the survey stated that they strongly agree with 84.4% of the proposition erm Care is taken not to leave the wastes of the enterprise into the river ". This shows us that in fact our hunters and operators are conscious, these levels can be moved higher by giving some more training and technical information.