Türkiye'de su yönetiminde merkez ve yerel ilişkileri
Central and local governmental relations in terms of water management in Turkey
- Tez No: 602676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Kent ve Çevre Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Su kaynaklarından olabildiğince faydalanmak ve söz konusu kaynakları korumak amacıyla baraj, set, tesis gibi sermaye yoğun ve fiziksel yapılar inşa etme işi, su kaynaklarının geliştirilmesi olarak tanımlanır. Su kaynaklarının geliştirilmesi amacıyla yapılan yasal düzenlemeler, siyasi, teknik, ekonomik ve demokratik kararlar ise su yönetimini ifade etmektedir. Suya ilişkin yaşanan sorunların üstesinden gelebilmek amacıyla çeşitli su yönetim politikaları ortaya koyulmaktadır. Bu politikalar kapsamında devletlerin idari teşkilatlanması da biçimlenmekte, su yönetiminden sorumlu idari birimlerinin görev ve yetki bakımından sahip olduğu güç dengeleri de değişmektedir. Su yönetiminde idari teşkilatlanma merkez ve yerel idareden oluşmaktadır. Su yönetim politikaları, merkez ile yerel idarenin birbirleriyle olan ilişkilerini, merkezileşme ve yerelleşme biçiminde düzenlemektir. Su yönetim politikalarının amacı ve yöntemini biçimlendiren ana etken ise kapitalizmdir. Kapitalizmin suya bakış açısı, suyun bir meta olmasından ibarettir. Bu açıdan suya ilişkin sorunlar, aynı zamanda sermaye birikim sürecine ilişkin sorunlar olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle suyun yönetilmesi, politik ekonominin kapsamındadır. Bu durum, uluslararası ekonomik kuruluşların sürece etkin bir şekilde dahil olmasının önünü açmaktadır. Türkiye'de de su yönetimi, küresel ekonomik bakış açısıyla paralellik göstermektedir. Bu nedenle, su yönetimi konusunda örgütlenmiş kamu idareleri ve bunların birbirleriyle olan siyasi, idari, ekonomik ve hukuki ilişkilerinin belirleyicisi, kapitalist ideolojilerdir. Türkiye'de su yönetiminde merkez ve yerel idarelerin birbirleriyle olan ilişkileri, Dünya'da yaşanan ekonomik gelişmeler ile paralel bir şekilde üç döneme ayrılmaktadır. Bu üç dönemin meydana gelmesinin nedeni, kapitalizmin içine girdiği büyük ekonomik krizlerdir. Bu sebeple, yaşanan her krizin nedeni, devletlerin su yönetimi konusunda oluşturdukları idari yapının da nedenidir. Ekonomik bakış açısı değiştirildiğinde, su yönetim politikaları da bu yönde değiştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Utilizing water resources as effectively as possible and building infrastructure such as dams and sets could be categorized as an improvement action on water resources. Taking technical and economic policies into effect in order to improve water resources including governmental legislations is categorized as water management. Various water management strategies have been developed in order to overcome problems with resources. Said strategies also help structure governmental organizations and set up hierarchies with different levels of authority. Management of water resources is led by a central administration body on a greater level. Local administrations manage resources within their territories. Water management strategies define the structural organization between central and local administration bodies. Capitalism as an economical system is the biggest influencer on water management strategies and methods. Capitalist system treats water as another material to be marketed, which means that any problem with water resources is also linked to how the economical system works. Thus, water management is considered as a part of the fiscal policy and this allows multinational economical organizations to be involved in water management policies. Turkey's water management policies are very similar to other countries globally, which are shaped by the economical system. Thus, water management strategies and interactions of said organizations with each other are controlled by the economical system as well. Internal communications between central and local water management authorities in Turkey could be categorized under three periods, in parallel with historical economical events and developments globally. The reasoning behind mentioned diversification into three periods could be summarized as capitalist system's inner working mechanisms which cause global crises periodically. Thus, the effects of mentioned economical crisis help shape governmental water management organizations. If economical policies were ever to change then water management strategies would follow.