Periferik sinir yaralanmalarında bombesinin nörotrofik etkisinin elektrofizyolojik ve histopatolojik incelenmesi
Electrophysiological and histopathological examination of neurotrophic effect of bombesine in peripheral nerve injuries
  1. Tez No: 602679
  2. Yazar: ALİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bombesin mukoza hücreleri üzerinde trofik, immünolojik, mitojenik; sinir sistemi üzerinde biyolojik ve immün etkilere sahip bir peptitdir. Periferik sinir tam kat kesisi sonrası oluşan fizyopatolojik süreçte bombesin isimli nöropeptidin farklı dozlarda, kesi distalinde oluşan akson rejenerasyonuna ve fonksiyonel iyileşmeye etkisini eletrofizyolojik ve histopatolojik olarak incelemek amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmada 40 adet 200-250 gr ağırlığında Wistar cinsi erkek rat kullanıldı. Rastgele 10 'arlı sham (cerrahi stres,kesi yapılmayan), kontrol, düşük doz bombesin grubu(10 µg/kg), yüksek doz bombesin grubu (100 µg/kg) şeklinde 4 grup oluşturuldu. Ketaminle anestezi altındaki ratlar uygun diseksiyon, tam kat kesi ve mikrocerrahi onarım sonrası kafeslere alındı. Bombesin gruplarına hazırlanmış süspansiyonlar insülin enjektörleriyle günde 3 defa 8 saatde 1, 7 gün boyunca aynı saatlerde (08.00, 16.00, 00.00) ense derisinden subkutan enjeksiyon yapıldı. 12 haftalık takip sonrası SFİ, EMG, SEM, IHC, gastrocnemius ağırlık ölçümü ve histopatolojik analizler karşılaştırıldı. Sonuçlar ististiksel olarak değerlendirildi. Bulgular : EMG ve gastrocnemius ağırlık ölçümü sonuçlarında kontrol grubuna kıyasla yüksek doz bombesin yapılan grup (100 µg/kg )'ta farklılık görülsede istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Bombesin is a peptide trophic, immunological and mitogenic agent on mucosal cells; with biological and immune effects on the nervous system. The aim of this study was to investigate the effect of bombesin neuropeptide on axonal regeneration and functional recovery in different doses in the physiopathological process after peripheral nerve transection. Material and Method: 40 male Wistar rats weighing 200-250 g were used in the study. Four groups were randomly assigned as 10-sham (surgical stress, dissection,but no incision), 10-control, 10-low dose bombesine group (10 µg / kg), 10-high dose bombesine group (100 µg / kg). Rats anesthetized with ketamine were placed in cages after appropriate dissection, transection and microsurgical repair. Suspensions prepared for bombesine groups were injected with insulin injectors 3 times a day for 8 hours 1, 7 days at the same time (08.00, 16.00, 00.00) subcutaneous injection from the nape skin. After 12 weeks of follow-up, SFI, EMG, SEM, IHC, gastrocnemius weight measurement and histopathological analysis were compared. Results were evaluated statistically. Results: Although there was a significant difference in EMG and gastrocnemius weight measurement results compared to the control group (100 µg / kg), no statistically significant difference was observed (p> 0.05).