Periferik sinir yaralanmalarında sinir, damar ve kıkırdak greftlerinin kullanıldığı rekonstrüksiyon metodlarının karşılaştırılması ve yeni bir tekniğin analizi
Comparıson of the reconstructıon methods ın perıpheral nerve ınjurıes where nerve, vessel and cartılage grafts were used and the analysıs of a new technıque
- Tez No: 319245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
107 ÖZETGenellikle travmaya bağlı olu?an periferik sinir yaralanmaları; tümörler, inflamatuar hastalıklar, konjenital nedenler, enfeksiyon ve cerrahi giri?imler gibi nedenlerle de olu?abilmektedir. Yaralanmadan sonra yapılacak cerrahi i?lem, yaralanmanın etyolojisine, ?ekline ve anatomik bölgesine göre deği?mektedir. Sinir yaralanmalarının tedavisinde ana amaç yaralanmanın distalinde duyu ve motor kayba bağlı olarak olu?an fonksiyon kaybını en aza indirmektir. Yaralanmanın nedeninden bağımsız olarak sinir dokusunda iyile?menin tam olmaması veya sinirin anormal rejenerasyonu, sıklıkla fonksiyonel kayıp ve ağrı ile sonuçlanmaktadır.Periferik sinir yaralanmalarında ideal olan proksimal ve distal uçların kar?ılıklı olarak gerilimsiz ?ekilde yeterli koaptasyonun sağlanması ve nörotrofik faktörlerin onarım hattında korunmasıdır. Sinir defekti olu?an durumlarda altın standart otogreft olmasına rağmen donör alandaki denervasyon, skar ve nöroma olu?umu gibi istenmeyen sonuçlar nedeniyle periferik sinir kayıplarında onarım için morbiditesi daha az, daha kolay ve daha iyi fonksiyonel sonuçlar sağlayacak yöntemler ile ilgili birçok çalı?ma yapılmaktadır.Çalı?mamızda; 1 cm lik defekt olu?turulmu? rat siyatik sinirinde grup-1: otogref, grup-2: allojen aort grefti, grup 3: allojen aort grefti içine doğranmı? kartilaj greft ve grup-4: tübülarize kartilaj kullanılarak onarım yapılmı? ve özellikle kartilaj dokunun sinir iyile?mesi üzerine olan etkileri fonksiyonel ve histomorfolojik yöntemler ile değerlendirilmi?tir.Otogreft kullanılarak onarım yapılan grup 1, kontrol grubuna en yakın grup olarak değerlendirilmi?, allojen aort grefti kullanılan grup 2 deki ve allojen aort grefti içine doğranmı? kıkırdak konulan grup 3 deki miyelinizasyon ve schwan hücre oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamı?tır. Grup 4 de myelinizasyonun ve schwan hücreleri gösterilmesine kar?ın diğer gruplara oranla daha seyrek ve düzensiz olarak değerlendirilmi?, bunun nedeninin özellikle artmı? fibrozis olduğu dü?ünülmü?tür.Tüm gruplarda farklı oranlarda sinir rejenerasyonun olduğu fonksiyonel ve histomorfolojik olarak gösterilmi?tir. Bu çalı?mayla kıkırdak dokunun sinir iyile?mesi üzerinde olumlu etkisi olduğu gösterilmi?tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe peripheral nerve injuries mostly occur due to trauma as well as factors like tumors, inflammatory diseases, congenital deformities, infections and surgical interventions. The surgical procedure to be performed depends on the etiology and type of the injury and the anatomic region. The goal of the treatment is to minimize the loss of function due to motor and sensorial loss on the distal part of the injury. Because the complete nerve regeneration independently from the cause of the injury does not occur, the abnormal nerve regeneration usually results in functional loss and pain.The optimal treatment of the peripheral nerve injuries is to provide the adequate coaptation of proximal and distal sides without tension, preventing the neurotropic factors in the repair line. Although the gold standard for the nerve defects is autograft use, because of the denervation of the donor site, scarring and neuroma formation, many studies have been conducted for the repair of peripheral nerve injuries aiming to obtain simpler methods to offer better functional results with less morbidity.In our study, a defect with 1 cm of length on the sciatic nerve of the rat was created. In Group 1: autograft, Group 2: allogeneic aorta graft, Group 3: diced cartilage graft in allogeneic aorta graft and Group 4: tubularized cartilage were used and in particular, the effects of cartilage tissue in nerve regeneration were evaluated by functional and histomorphological methods.Group 1, where the repair was performed with autograft use was evaluated as the most similar group to the control group. There was not a statistically significant difference in terms of myelination and schwann cell rates between Group 2 where allogeneic aorta graft was used and Group 3 where diced cartilage in allogeneic aorta graft was used. In Group 4, myelination and schwann cell formation were observed, however they were scattered and irregular and it was supposed to be due to increased fibrosis.In all of the groups, nerve regeneration in various rates were showed both functionally and histomorphologically. This study shows that cartilage tissue has promoting effects in nerve regeneration.