Zihinsel engelli öğrencilerin öğretmenlerinin iş doyumu: Gazze örneği
Job satisfaction of teachers working with intellectually disabled students regarding to certain variables in Gaza
  1. Tez No: 602678
  2. Yazar: HEBA ABUJAMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gazze şehrindeki özel eğitim merkezlerinde zihinsel engelli öğrencilerin öğretmenlerinin iş doyumu faktörleri ile bazı demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi tanımlamaktır. Araştırmanın örneklem grubunu Gazze'de özel eğitim merkezlerinde bulunan zihinsel engelli öğrencilerin tüm öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma türlerinden biri olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket ve Aweidah İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere göre araştırmanın örneklem grubunda bulunan öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri düşük düzeydedir. Öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinde farklı değişkenlere göre anlamlı bir farklılık ortaya çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin yükseltilebilmesi için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the relationship between job satisfaction factors and some demographic variables of teachers working with students with intellectual disabilities in Gaza. The sample group of the study consists of all teachers working with intellectually disabled students in special education centers in Gaza. The research model, which is one of the quantitative research types, is used in the study. Two-part questionnaire and Aweidah Job Satisfaction Scale are used as data collection tools. According to the data obtained from the research, the level of job satisfaction of the teachers in the sample group of the research is low. It has been concluded that there is a significant difference in job satisfaction levels of teachers according to different variables. In line with the results reached, suggestions have been developed to increase teachers' job satisfaction levels.