Periferik sinir yaralanmalarında kalsiyum kanal blokerleri ile birlikte sigara dumanı maruziyetinin sinir iyileşmesine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of calcium channel blockers with cigarette smoke exposure to nerve healing at peripheral nerve injuries
  1. Tez No: 325374
  2. Yazar: MUHAMMED NEBİL SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Travma sonucu meydana gelen periferik sinir hasarı, fiziksel olduğu kadar psikososyal ve ekonomik problemlere de yol açan ciddi bir durumdur. İyileşme süreci oldukça uzundur ve ciddi fonksiyon kayıplarına neden olmaktadır. Günümüzde bile mükemmel duyusal ve fonksiyonel olarak geri dönüşü sağlayabilecek bir tedavi şekli ortaya konamamıştır.Periferik sinir cerrahisinde onarım zamanlamasının önemi herkesçe kabul görmektedir. Bununla birlikte pek çok farmakolojik ajan deneysel olarak, hücre ölümünü azaltmak ve sinir iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kullanılmıştır. Ancak hali hazırda klinik kullanıma giren bir ajan mevcut değildir. Bu bilgiler ışığında deneysel olarak oluşturulan siyatik sinir kesisinde sigara dumanı maruziyeti ile birlikte kalsiyum kanal blokerlerinin etkisini araştırmak ve bu etkileri stereolojik olarak değerlendirerek kantitatif veriler elde etmek amacıyla bu çalışma planlandı.Çalışmada toplam 28 adet Wistar cinsi dişi rat kullanıldı. Tüm gruplarda siyatik sinir tek taraflı kesildi ve 0. Saatte onarım yapıldı. Onarım sonrası grup 1 e sadece günde tek doz 1 ml %0.9 serum fizyolojik, grup 2 ye 90 gün 30 dakika sigara dumanı, grup 3 e 1mg/kg Kalsiyum Kanal Blokeri, grup 4 e 90 gün 30 dakika sigara dumanı ve 1mg/kg Kalsiyum Kanal Blokeri verildi. 12. hafta sonunda Yürüme Analizi ve Siyatik Fonksiyon İndeksi (SFİ), miyelinli akson sayıları, akason alanları ve miyelin çapları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injury caused by trauma is a serious condition that leads to physical as well as psychosocial and economic problems. The healing time is quite long and leads to a serious loss of function. Even today, there is no therapeutic form that can provide an excellent sensory and functional return.The importance of the timing of repair in peripheral nerve surgery is accepted by everyone. However, many experimental pharmacological agents are used to reduce cell death and accelerate the healing of the nerve. Yet, no agent is available for clinical use. In the light of these information, a study was planned to investigate the effect of exposure to cigarette smoke and the effects of calcium channel blockers in experimentally induced sciatic nerve injuries, and to evaluate these effects stereologically and to obtain quantitative data.A total of 28 female Wistar rats were used in this study. the sciatic nerve was cut on one side in all the groups, and repair was performed in hour 0. After repair, a single daily dose of 1 ml of 0.9% saline was administered to group 1, 90 days, 30 minutes, cigarette smoke to group 2, 1mg/kg calcium channel blocker to group 3, 90 days, 30 minutes, cigarette smoke and 1mg/kg Calcium channel blocker was given to group 4. At the end of the 12th week, gait analysis at and sciatic function index (SFI), the number of myelinated axons, axon areas and myelin diameters were assessed.