Ebelerde sabır davranışının empatik beceriye etkisi
The effect of patience behavior on midwifery on empathic skills
  1. Tez No: 602681
  2. Yazar: EDA IRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tanımlayıcı olarak gerçekleşen çalışma, ebelerde sabır davranışının empatik iletişim becerisine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2017 verilerine göre 49.003 ebe; örneklemini ise %95 güç değeri, 0,05 güven aralığı düzeyinde araştırmanın kriterlerine uyan 181 ebe oluşturmuştur. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile“Birey Tanımlama Formu”, Dökmen tarafından geliştirilen“Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ) ve Doğan tarafından geliştirilen ”Sabır Ölçeği“ kullanılarak toplanmıştır. Analizi yapılan çalışmanın sonucuna göre; ebelerin yaş ortalamaları 32,54; medeni durumları ise; çoğunluğun evli (% 48,9), yüksekokul mezunu olan ebeler ise tüm grubun % 60'ını oluşturduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan ebelerin (%74,3'ü) gelirlerinin orta düzeyde olduğunu belirtmiş, mesleği %47'si ”isteyerek" seçmiştir. Mesleklerini severek yapanlar %75,6 gibi oldukça büyük bir oranda olmasına rağmen bırakmak isteyenlerin de % 24,4 oranındadır. %68,5'i haftada 41 saatin üstünde çalıştığı, ebelerin %35,4'ü hiçbir zaman iletişim güçlüğü yaşamadıklarını % 61,3'ü bazen iletişim güçlüğü yaşadığı bulunmuştur. Ebelerin çalışma ortamlarından memnun olanlar (%46) ile kısmen memnun olanların (%45) birbirine çok yakın frekans değerlerine ulaşılmıştır. Ebelerin %45,3'ü bugün yeniden seçme şansları olsa mesleklerini seçeceklerini söylemişlerdir. Ebelerin %26,5'i bilgiye ihtiyaç duyarken %73,5'inin bilgi gereksinimleri olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; 176 ebenin verdiği cevaplar doğrultusunda günümüzde artmakta olan hayat koşulları üzerine gebe kadınların daha fazla hassas oldukları ve merak ettikleri her hususta rahat şekilde bilgi alacakları bir desteğe ihtiyaçları bulunmaktadır. Özellikle ebeler ve gebe kadınlar arasındaki empati ve sabır tüm süreçte oldukça önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The descriptive study was conducted to reveal the effect of patience behaviour on empathetic communication skills in midwives. According to 2017 data from the Directorate General of Health Services, 49,003 midwives and 186 Midwives whose sample meets the criteria of the study at 95% power value and 0.05 confidence interval level were established. The“ individual identification form”with the given face-to-face interview method was collected using the“ empathic training scale (Eeö) developed by Dökmen and the ”patience scale“ developed by Doğan. According to the results of the analyzed study; age environments of midwives were 32.54; marital status; majority of them were married (48.9%) and midwives with high school were 60% of the whole group. The midwives (74.3%) who took part in the study stated that their income was moderate ,while 47% chose the profession ”willingly". Those who do their jobs fondly are 75.6%, as well as 24.4% of those who want to quit, although there is a large proportion. 68.5% were found to be working 41 hours a week, while 35.4% of Midwives experienced no communication strength at all, while 61.3% experienced some communication strength. Frequency values were reached very close to those who were satisfied with the working environment of Midwives (46%) and those who were partially satisfied (45%). 45.3% of Midwives today said they would choose their profession if they had a chance to re-elect. Midwives found that 26.5% lack information about empathy needed information while 73.5% did not have information requirements. As a result, in line with the answers given by 176 midwives, pregnant women are more sensitive and curious about the life conditions that are increasing today, and they need a support that they can easily get information about. Empathy and patience, especially between midwives and pregnant women, have an important place in the whole process.