Hâris El-Muhâsibî'nin din eğitimine ilişkin görüşleri
Ḥārith Al-Muḥāsibī's views about religious education
  1. Tez No: 602683
  2. Yazar: AHMET BEKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUGRUL YÜRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu araştırmada Hâris el-Muhâsibî'nin din ve ahlâk eğitimi anlayışı incelenmiştir. Araştırmanın amacı, insan ve insanın iç dünyasını oluşturan kalp, akıl ve nefsin terbiye edilmesi, eylem süreci ve bir bütün olarak insan eğitimini mümkün kılan hususların Muhâsibî özelinde ele alınmasıdır. Bu amaç doğrultusunda veriler öncelikle Muhâsibî'nin kendi eserlerinden hareketle toplanmıştır. Muhâsibî'nin hayatını ele alan tabakât kitapları ve onunla ilgili çalışmalar istifade edilen diğer kaynaklar olmuştur. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz ve içerik analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Sonuç itibariyle Muhâsibî'nin insan eğitimiyle ilgili söylediklerinin, örneğin ahlâkın sağlıklı düşünmedeki belirleyiciliğinin, başta îmân olmak üzere aklî kemâli sağlayan unsurların, temel erdemlerden olmanın yanında başka erdemler için temel vazifesi gören havf, recâ, muhâsebe, murâkabe ve takvâ gibi kavramlar ile eylemin sahîh bir niyetle (ihlâs) icra edilmesine yönelik vurgularının günümüz eğitimine katkıları açısından anlamlı olacağı kanaatine varılmıştır. Araştırmada ayrıca din, ahlâk, tasavvuf, eğitim ve din eğitimi kavramlarının birbirleriyle irtibatını netleştirecek başka çalışmalara ihtiyaç duyulduğu belirtilerek birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, Ḥārith al- Muḥāsıbī's views on religious and moral education is examined. The aim of this study is to deal with his views about education of the inner world of human being, the heart, the mind and the soul, and the process of action, and the issues that make human education possible as a whole. For this purpose, the data were collected primarily from Muḥāsıbī's own works. Tabaqāt books, biographical works and other works related to Muḥāsıbī's life were the other sources used. Descriptive and content analysis techniques were used in the analysis of the obtained data. As a result, Muḥāsıbī's thoughts about human education, for example the determinative role of morality in rightful thinking, the elements that provide the mental perfection, especially the faith, in addition to being one of the basic virtues, fear, hope, muhâsaba, murâkaba and taqva which serve as the basis for other virtues and conducting an action with ikhlas can be meaningfull in terms of their contribution to today's education. In addition, some suggestions were made by stating that other studies are needed to clarify the interrelation of the concepts of religion, morality, mysticism, education and religious education.