Lojistik sektörünün muhasebe eğitiminden beklentileri üzerine bir araştırma
The research on the expectations of the logistic sector from the education of accounting
  1. Tez No: 602684
  2. Yazar: OKTAY BOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küreselleşmeyle birlikte Dünyanın yerel bir pazar haline gelmesi, işletmelerin yoğun rekabet ortamında faaliyet göstermesi, üretimin ve tüketimin farklı bölge ve ülkelere yayılması lojistik faaliyetlerin önemini arttırmıştır. Ayrıca ulaşım ağının gelişmesi, ticaret alanında sınırların kalkması, bilgi teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler lojistik faaliyetleri olumlu yönde etkilemektedir. İşletmeler, bu faaliyetleri etkin kullanarak müşteri memnuniyetini arttırmakta ve uluslararası pazarda rekabet avantajı sağlayabilmektedir. Yaşanan bu gelişmeler her ne kadar işletmelere bir rekabet avantajı sağlasa da her faaliyetin bir maliyeti olmaktadır. Oluşan bu maliyetler, işletmelerin finansal yapısını önemli ölçüde etkilemektedir. Lojistik faaliyetlerin finansal durumu etkilemesi, işletmeleri bu maliyetleri yönetmeye sevk etmektedir. Bu da ancak muhasebe sisteminin etkin kullanılması ile mümkündür. Diğer yandan lojistik sektöründe muhasebenin etkin kullanımı için işletme çalışanlarının iyi bir muhasebe eğitimi almaları bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada lojistik sektörünün muhasebe eğitiminden beklentileri incelenmiştir. Bu doğrultuda öncelikle eğitim kavramı açıklanarak ülkemizde muhasebe eğitiminin kavramsal çerçevesi incelenmiştir. Daha sonra lojistik sektörü ele alınmıştır. Son bölümde ise, lojistik işletmelerinin muhasebe eğitiminden beklentilerini tespit edebilmek amacıyla; lojistik işletmelerine anket yapılmıştır. Yapılan anket verileri sonuçlarına göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the globalization, the fact that the world has become a local market, that the enterprises operate in an intense competitive environment and the spread of production and consumption to different regions and countries have increased the importance of logistics activities. In addition, the development of the transportation network, the removal of the borders in the field of trade, and the developments in information technologies affect logistics activities positively. By using these activities effectively, enterprises can increase customer satisfaction and provide competitive advantage in the international market. Although these developments provide a competitive advantage to businesses, every activity has a cost. These costs significantly affect the financial structure of the enterprises. The fact that logistics activities affect the financial situation drives companies to manage these costs. This is only possible with the effective use of the accounting system. On the other hand, for the efficient use of accounting in the logistics sector, it is a necessity for the employees to have good accounting training. In this study, the expectations of logistics sector from accounting education are examined. Accordingly, the concept of education has been explained and the conceptual framework of accounting education in Turkey has been examined. Then the logistics sector was discussed. In the last part, in order to determine the expectations of logistics companies from accounting education; A survey was conducted to logistics companies. Suggestions have been made according to the survey data results.