Diplomasinin tarihsel gelişim süreci ve günümüze etkileri: Türkiye örneği
The development historical process of the diplomacy and impacts to today: Turkey example
  1. Tez No: 602692
  2. Yazar: FATİH MEHMET ÖĞRETEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERJADA PROGONATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Geçmişten günümüze devletlerin uyguladıkları politikaların en önemli unsurlarından birisi diplomasidir. Diplomasinin devletler üzerindeki etkisini ortaya koyan bir kaynağın olmayışı ve elde edilen bilgilerin arkeoloji, tarih, edebiyat bilimlerinin eserlerinden elde ediliyor olması neticesinde kaynak taraması yapılıp bilgilerin toplanması diplomasinin gücüyle etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmaya başlamadan önce kaynak taraması yapılarak içerisinde diplomasi ile ilgili veya diplomatik faaliyet olarak adlandırabileceğimiz tarzda bilgi ihtiva eden eserler incelemiştir. Bu inceleme neticesinde önce tanımlar ve kavramsal çerçeve çizilmeye çalışılarak teorik ve kavramsal unsurlar açıklanmaya çalışılmıştır. Güç kavramına da değinilerek diplomasiye katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonra diplomasinin tarihsel süreç içerisinde izlediği seyir ele alınarak gelişimi gösterilmeye çalışılmıştır. Son olarak diplomasinin geliştirdiği kurum ve kavramların diplomasiye katılan yeni aktörlerin günümüze etkisi ele alınmıştır. Ortaya çıkan bilgiler ışığında diplomasinin en önemli dış politika araçlarından birisi olduğu ve bu özelliğini var olduğu zamandan bugüne artırarak ve geliştirerek koruduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diplomacy is one of the most important element of policies which states implement from past to present. Because of the absense of source that brings out the effect of diplomacy on states and gathered information that can only get from archaeology, history, in this study it is aimed to reveal the power and impact of diplomacy by gathering data and literature review. Before starting our study, it is tried to examine the informations about diplomacy and diplomatic activities are by conducting literature review. As a result of this research we will first try to explain theorical and then conceptual framework and components. Also we will assume about the power and the contribute of diplomacy in foreign affairs. We also will try to demonstrate how the diplomacy evolve in the historical process. Finally there are studied new actors and concepts that are developed by diplomacy and the nowadays effects of new actors in this issue. In the light of the revealed information we conclude that diplomacy is one of the most important element on foreign policy and with this character the diplomacy will improve and raise its ability so far.