Türkiye'nin terörle mücadelede kullandığı kamu diplomasisisi uygulamaları
The use of public diplomacy methods in counter-terrorism
- Tez No: 996487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ GÖKHAN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kamu diplomasisinin Türkiye'nin terörle mücadelesinde hangi koşullarda etkili bir araç haline geldiğini incelemektedir. Günümüzde uluslararası ilişkiler alanında güvenlik kavramı, yalnızca askeri tedbirlere dayanan geleneksel anlayışın ötesine geçmiştir. Artık güvenlik, iletişim, algı yönetimi ve meşruiyet üretimi gibi unsurları da içeren çok boyutlu bir olgu olarak değerlendirilmektedir. Bu dönüşüm, devletlerin güç kullanımını sadece zorlayıcı araçlara değil, aynı zamanda ikna edici ve cazibe temelli yöntemlere dayandırmasını zorunlu hale getirmiştir. Tez çalışması, bu bağlamda kamu diplomasisinin güvenlik politikalarındaki işlevini analiz etmektedir. Kamu diplomasisi, devletlerin yalnızca dış politika tanıtımı için kullandıkları bir araç olmaktan çıkarak, ulusal güvenliğin iletişimsel boyutunu güçlendiren stratejik bir mekanizma haline gelmiştir. Terör örgütleri artık sadece fiziksel saldırılarla değil, aynı zamanda algı operasyonları ve propaganda yöntemleriyle de etkili olmaya çalışmaktadır. Bu durum, güvenlik mücadelesinin yalnızca sahada değil, kamuoyunun zihinlerinde de yürütülmesini zorunlu kılmaktadır. Kamu diplomasisi, devletlerin kendi güvenlik politikalarını uluslararası kamuoyuna anlatmalarına, meşruiyet kazanmalarına ve dış desteği artırmalarına yardımcı olmaktadır. Bu yönüyle kamu diplomasisi, terörizmin psikolojik ve iletişimsel etkilerine karşı geliştirilen en önemli yumuşak güç araçlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Çalışmanın teorik çerçevesi, yumuşak güç yaklaşımı ve güvenlikleştirme teorisi temelinde oluşturulmuştur. Yumuşak güç, devletlerin zor kullanmadan, kültürel değerleri, politik ilkeleri ve meşru söylemleri aracılığıyla etki oluşturma kapasitesine dayanır. Güvenlikleştirme teorisi ise bir olgunun güvenlik meselesi haline gelebilmesi için toplumsal kabul ve söylemsel ikna süreçlerinden geçmesi gerektiğini vurgular. Bu iki kuramsal yaklaşım birlikte ele alındığında, kamu diplomasisinin güvenlik üretiminde iletişim temelli bir işlev üstlendiği görülmektedir. Kamu diplomasisi bu yönüyle yalnızca bir bilgilendirme süreci değil, aynı zamanda güvenlik inşasının toplumsal bir bileşenidir. Tezin birinci bölümünde terörizmin tarihsel gelişimi, nedenleri, türleri ve etkileri tartışılmış; kamu diplomasisinin tanımı, tarihsel kökenleri ve araçları ele alınmıştır. İkinci bölümde kamu diplomasisinin terörle mücadeledeki rolü, algı yönetimi, medya, halkla ilişkiler, kültür ve eğitim faaliyetleri üzerinden değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin PKK, FETÖ ve DAEŞ gibi örgütlerle mücadelesi, uluslararası örneklerle karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu karşılaştırmalar, Türkiye'nin kamu diplomasisi stratejilerinin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sonuç bölümünde kamu diplomasisinin etkili olabilmesi için üç temel koşul belirlenmiştir. Bunlar, uluslararası normlarla uyumlu bir söylem geliştirmek, kurumlar arası koordinasyonu güçlendirmek ve yumuşak güç unsurlarını güvenlik politikalarıyla bütünleştirmektir. Bu koşullar sağlandığında kamu diplomasisi, yalnızca bir iletişim aracı değil, ulusal güvenliğin meşruiyetini pekiştiren bir stratejik unsur haline gelir. Tez çalışması, teorik açıdan uluslararası ilişkiler literatürüne katkı sağlarken, pratik açıdan da Türkiye'nin terörle mücadelesinde kamu diplomasisinin nasıl daha etkin kullanılabileceğine dair öneriler sunmaktadır. Böylece çalışma, çağdaş güvenlik anlayışında kamu diplomasisinin vazgeçilmez bir bileşen olduğunu ortaya koymakta ve Türkiye'nin uluslararası alanda imajını güçlendirecek sürdürülebilir politika önerileri geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the conditions under which public diplomacy becomes an effective instrument in Turkey's fight against terrorism. In contemporary international relations, the concept of security has transcended the traditional understanding based solely on military measures. Security today is understood as a multidimensional phenomenon that encompasses elements such as communication, perception management, and legitimacy building. This transformation compels states to rely not only on coercive means of power but also on persuasive and attraction-based strategies. Within this context, the thesis analyzes the role and function of public diplomacy in the formulation and implementation of national security policies. Public diplomacy has evolved from being merely a tool for promoting foreign policy into a strategic mechanism that strengthens the communicative dimension of national security. Terrorist organizations no longer rely solely on physical attacks but increasingly employ perception management and propaganda techniques to influence both domestic and international audiences. Consequently, the struggle for security must be waged not only on the battlefield but also within the minds of the public. Public diplomacy enables states to communicate their security policies to the international community, gain legitimacy, and build external support. In this sense, it stands out as one of the most significant soft power instruments developed to counter the psychological and communicative impacts of terrorism. The theoretical framework of this study is grounded in the soft power approach and the theory of securitization. Soft power refers to the capacity of a state to exert influence through cultural values, political principles, and legitimate narratives rather than through coercion. The theory of securitization emphasizes that an issue becomes a matter of security only when it is socially constructed as such through processes of collective acceptance and discursive persuasion. When these two theoretical perspectives are considered together, it becomes evident that public diplomacy performs a communication-based function in the construction of security. Thus, public diplomacy is not merely an information process but also a societal component of security formation. The first chapter of the thesis discusses the historical development, causes, types, and impacts of terrorism, as well as the definition, origins, and instruments of public diplomacy. The second chapter evaluates the role of public diplomacy in counter-terrorism through the lenses of perception management, media relations, public communication, culture, and education. The third chapter analyzes Turkey's counter-terrorism efforts against organizations such as the PKK, FETÖ, and ISIS, comparing them with international cases. These comparisons aim to identify the strengths and weaknesses of Turkey's public diplomacy strategies. The conclusion highlights three essential conditions for the effectiveness of public diplomacy: developing narratives consistent with international norms, strengthening inter-institutional coordination, and integrating soft power components with security policies. When these conditions are met, public diplomacy functions not merely as a communication tool but as a strategic element reinforcing the legitimacy of national security. The study contributes to the international relations literature at the theoretical level while offering practical recommendations for enhancing the effectiveness of public diplomacy in Turkey's counter-terrorism efforts. Ultimately, the thesis demonstrates that public diplomacy is an indispensable component of modern security understanding and proposes sustainable strategies to strengthen Turkey's international image.