Ege ve Akdeniz jeopolitiğinde Türk savunma sanayii yükselişinin etkileri ve Gambot diplomasisi
The effects of the rise of the Turkish defense industry in the Aegean and Mediterranean geopolitics and Gunboat diplomacy
  1. Tez No: 868257
  2. Yazar: AHMET ÇAĞRI ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Türkiye'nin Ege ve Akdeniz bölgesinde yaşadığı sorunlara karşılık savunma sanayi alanındaki gelişmelerin ve Türk askeri gücünün bölgesel sorunlara ve diplomasiye etkisi yeterince çalışılmış bir konu değildir. Bu çalışmada Ege ve Akdeniz Jeopolitiğinin önemini ve Türk Savunma Sanayii yükselişinin tarihini, bölgeye ve Türkiye'nin diplomatik gücüne etkilerini ortaya koymak ve Gambot diplomasisi uygulamalarını ele alınmıştır. Jeopolitik kavramı, jeopolitik teoriler ile açıklanmış, Ege ve Akdeniz Jeopolitiği ve bölgesel sorunlar ele alınmıştır. Türk Savunma Sanayi gelişim süreci tarihsel olarak incelenmiş ve gelişimindeki önemli faktörler ortaya konulmuştur. Güç kavramının tanımı ve günümüzdeki gücün bileşenleri incelenerek askeri gücün diplomatik güce etkisi olaylar üzerinden incelenmiştir. Bu çalışma karma araştırma yöntemleri kullanılarak, kişisel röportajlar ve çeşitli araştırmalar sayesinde özgün katkılar ile zenginleştirilmiştir. Gambot diplomasinin doğuşu, tarihi ve günümüze kadar olan gelen bu kavramla ilgili çeşitli iddialara çeşitli açıklamalar getirilmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'nin savunma sanayi alanındaki yükselişinin ve askeri gücünün, diplomatik gücü ile eşgüdümlü olarak arttığı, gambot diplomasinin günümüzdeki anlamı ve uygulamalarının sadece deniz gücü ile kısıtlanmaması gerektiği, askeri gücün tamamının baskı unsuru olarak kullanılabildiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of developments in the field of defense industry and the Turkish military power on regional problems and diplomacy in response to the problems experienced by Turkey in the Aegean and Mediterranean regions is not a subject that has been adequately studied academically. In this study, the importance of Aegean and Mediterranean Geopolitics and the history of the rise of the Turkish Defense Industry, its effects on the region and Turkey's diplomatic power, and the applications of Gunboat diplomacy are discussed. The concept of geopolitics is explained with geopolitical theories, Aegean and Mediterranean Geopolitics and regional problems are discussed. The development process of the Turkish Defense Industry has been examined historically and the important factors in its development have been revealed. By examining the definition of the concept of power and the components of today's power, the effect of military power on diplomatic power was examined through events. This study was enriched with original contributions using mixed research methods, personal interviews and various researches. Various explanations have been offered for the birth of gunboat diplomacy, its history and various claims regarding this concept that has survived to the present day. With this study, it is evaluated that Turkey's rise in the field of defense industry and its military power have increased in coordination with its diplomatic power, that the current meaning and applications of gunboat diplomacy should not be limited only to naval power, and that the entire military power can be used as an element of pressure.