İnflamatuar artritlerde, sinovial sıvıda Eosinophil Cationic Protein (ECP) düzeyleri ve tanısal değeri
The diagnostic value and Eosinophil Cationic Protein (ECP) levels in synovial fluid in inflammatory arthritis
- Tez No: 60272
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VI-ÖZET Romatizmal hastalıklar toplumda sık rastlanan hastalıklardır. Bu hastalıkların tanı ve prognostik takiplerinde yeni parametrelere gereksinim duyulmaktadır. Alterjik ve parazitik hastalıklardaki bilinen rollerinin yanında, İnflamatuar hastalıklar başta olmak üzere başka hastalıklarda da eozinofillerin ve özellikle spesifik granül proteinleri yoluyla önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Çalışmamızda inflamatuar artrit ve noninflamatuar artritli olgularımızda Eosinophil Cationic Protein (ECP)'in rolünü göstermeyi amaçladık. Çalışmaya, 10 Romatoid Artrit (RA),10 Akut Romatizmal Ateş (ARA), 10 Reaktif Artrit (ReA),10 Osteoartrit (OA) olgusu alındı. Olguların sinovial sıvılarında RIA yöntemiyle ECP düzeylerini ölçtük. Sinovial sıvıda ECP düzeylerini, RA'te 93.40 ± 44.39 jıg/L, ARA'te 82.60 ± 34.07 ng/L, ReA'te 77.00 ±36.29 ng/L, OA'te 11.40 ±7.66 ng/L olarak bulduk.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY THE DIAGNOSTIC VALUE AND EOSINOPHIL CATIONIC PROTEIN (ECP) LEVELS IN SYNOVIAL FLUID IN INFLAMMATORY ARTHRITIS Rheumatic diseases are common diseases in communities. New parameters are in diagnosis and prognostic surveillance of these diseases. Bedises of their roles in allergic and parasitic diseases, eosinophils also have some important roles by their specific granule proteins in other diseases, such as inflammatory diseases. In our study, we aimed to show the role of Eosinophil Cationic Protein (ECP) in our cases with inflammatory and noninflammatory arthritis. Ten Rheumatoid Arthritis (RA), 10 Acute Rheumatic Fever (ARF), 10 Reactive Artrhritis (ReA), 10 Osteoarthritis (OA) cases were taken in study. We measured the ECP levels by RIA in synovial fluids of these cases.