Avrupa Birliği'nin gelecek inşaasında Almanya'nın rolü ve türkiye avrupa birliği ilişkilerine etkisi
The role of Germany in the future construction of The European Union and its impact on Turkey's relations with the European union
  1. Tez No: 602720
  2. Yazar: HASAN BOZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Avrupa'nın bütünleşme süreci ve Avrupa'nın ortak bir ulus üstü çatı altında toplanması fikrinden Avrupa Birliği'ne (AB) uzanan süreçte Almanya'nın rolü büyüktür. Almanya'nın Avrupa'nın ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel bir entegrasyon sürecine girmesindeki payı AB'nin bugünüyle ve geleceği ile ilgili olduğu kadar Türkiye'nin geleceğini de ilgilendirmektedir. AB'nin geleceği bağlamında Almanya'nın olası politikaları ve AB içindeki liderlik rolünün ne olacağı kritik öneme sahiptir. Almanya her ne kadar AB içinde lider konumda görünse de AB'yi hedeflediği gibi şekillendirmesi zor olacaktır. Bunun yerine özellikle Fransa başta olmak üzere AB üyesi ülkeler ile uzlaşacağı bir formülü kabul etmek durumunda kalabilecektir. AB'nin geleceği bağlamında denklemin önemli taraflarından birisi olan Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği tartışmasının artık kadim bir tartışmaya dönüşmesi de Almanya'nın bu konuya dair tutumları ve politikaları ile yakından ilgilidir. Türkiye-Almanya ilişkilerinin geçmişten günümüze izlediği seyir AB'nin geleceği hususunda kritik bir öneme sahiptir. Ancak AB ülkelerinin artan göç tehtidi ile birlikte yükselen aşırı sağ eğilimler nedeniyle AB-Türkiye ilişkilerinde ilerleme sağlaması kolay görünmemektedir. Buna rağmen ne Türkiye ne de AB ülkeleri ilişkilerin bitirilmesi taraftarıdır. Bu husus AB'nin de Türkiye'nin de çıkarına değildir. Ucu açık da olsa sürecin devam ettirilmesi Türkiye'nin ve AB'nin stratejik hedefidir.
Özet (Çeviri)
The integration process of Europe and the idea of gathering Europe under a supranational roof can not be thought without Germany. Germany's role in Europe's economic, social, political and cultural integration is closely related to the European Union's today and future as well as Turkey's future. In the context of European Union's future, the potential policies of Germany and its possible leadership role will have a critical role in the near future. Germany will have a leading role in whether the European Union will enter a deeper integration and become a more powerful Union or is going to disintegrate and lose power. Although Germany appears to be the leader in the European Union, it seems to be difficult to achieve its goals. Instead, it will have to adopt a formula that will reconcile Germany with other EU member states, particularly with France. The future of the European Union will have impacts on Turkey-EU relations. Currently, due tothe rising threat of right-wing extremism, along with the increased migration to EU countries it does not seem easy to achieve progress in EU-Turkey relations. Still neither Turkey nor the EU are willing to put an end to the relations. Although the current Turkish-EU relations seem to be in a deadlock, keeping up with the accession process still seem to be to the interest of both Turkey and the EU.