Türkiye'de görsel sanatlar dersinin tarihsel gelişimi ve paydaşların görsel sanatlar eğitimine yönelik algı ve beklentileri
The historical development of visual artslesson in Turkey and stakeholders' perceptions and expectations towards visual arts education
- Tez No: 602721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada Cumhuriyetten günümüze görsel sanatlar dersi öğretim programlarında amaç, içerik, süreç ve değerlendirmenin nasıl bir değişim ve gelişim gösterdiği incelenmiş; görsel sanatlar eğitimi paydaşları olarak alınan görsel sanatlar öğretmenleri, öğrenciler, veliler, idareciler, rehber öğretmenler, öğretmen adayları, akademisyenler, sanatçılar, sanat eğitimi yazarları ile müze/galeri eğitimcilerinin alana yönelik algı ve beklentileri ortaya koyulmuştur. Çalışmada karma yöntem modeli kullanılmıştır. Araşırma, görsel sanatlar dersinin, Türkiye'de sadece resim/resim-iş olarak adlandırıldığı Cumhuriyet döneminden itibaren incelenmesinin yapıldığı betimsel bir araştırmadır. Nitel araştırma fenomonolojik desene dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden; her türlü basılı ve elektronik yayınların literatür taraması yapılarak, ilgili 63 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler ve 4 görsel sanatlar öğretmeniyle yerinde gözlemler gerçekleştirilmiştir. Gözlemler ve görüşmeler içerik analizine tabi tutularak bulgular elde edilmiştir. Görsel sanatlar eğitimine yönelik orijinal birer algı ölçeği ve beklenti ölçeği hazırlanıp uygulanmıştır. Ölçeklerin puanlandırılmasından sonra SPSS 22.0 programında tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) ile bulgular elde edilmiştir. Betimsel araştırma ile görsel sanatlar dersinin çağın yenilikleri paralelindeki değişimi anlatılmıştır. Analizler, paydaşların görsel sanatlar eğitimine yönelik genel algısının; el becerisini geliştirmek, hayal gücünü geliştirmek, duygu ve düşüncelerin aktarılmasını sağlamak yönünde olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Görsel sanatlar eğitimine yönelik beklentilerde ise paydaşların hem bu eğitimden hem de birbirlerinden ne bekledikleri ortaya konulmuştur. Hepsinin hemfikir olduğu tek husus, işini severek yapan bir görsel sanatlar öğretmenin bu eğitimi vermesi gerektiğidir. Bunun yanı sıra görsel sanatlar eğitiminin teknik beceri kazandırması, haftada 2 ders saati olması, malzeme ihtiyaçlarını kolayca giderebilecekleri, müzik eşliğinde çalışabilecekleri bir ortamda yapılması başlıca beklentiler arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim, content, process and evaluation of the visual arts lesson from the Republic to the present day are examined. The perception and expectations of visual arts teachers, students, parents, administrators, guidance teachers, prospective teachers, academicians, artists, art education writers and museum/gallery educators who are taken as visual arts education stakeholders are revealed. Mixed method model was used in the study. The visual arts lesson requires researchsince the era of the so-called painting or painting-craft Republic period. So this is a descriptive research. Qualitative research was carried out based on phenomonological pattern. Qualitative research methods; literature review of all kinds of printed and electronic publications was conducted, semi-structured interviews with 63 related people and on-site observations were conducted with 4 visual arts teachers. Observations and interviews were subjected to content analysis and the findings were obtained. An original perception scale and expectation scale were prepared and applied for visual arts education. After scoring the scales with the help of SPSS 22.0 program one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) findings were obtained. Descriptive research explained the change of visual arts lesson in parallel with the innovations of the age. The analyzes show that the stakeholders' general perception of visual arts education; it was revealed that the aim was to improve hand skills, to develop imagination, and to provide the transfer of feelings and thoughts. In terms of expectations for visual arts education, it was revealed what stakeholders expect both from this education and from each other. The only thing that they all agree is that a visual arts teacher who does his job lovingly should provide this training. Moreover, that the visual arts class equips the students with technical skills; has 2 class hours a week; and is held in a classroom where students meet their needs for equipment facilely in accompany with music are among the primary expectations.