Metal sanayi işçilerinin çalışma ortamlarındaki ergonomik risk unsurlarının kas iskelet sistemine yönelik yakınmalarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ergonomic risk elementson musculoskeletal symptoms in metal industry workers
  1. Tez No: 602747
  2. Yazar: HASİBE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda metal sanayi işçilerinin ergonomik risk seviyelerinin belirlenip kas iskelet sistemi hastalıklarıyla ilişkisinin belirlenmesi, mesleki kas iskelet sistemi hastalıklarına neden olabilecek faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamız Karadeniz Ereğli'de İttifak Metal Çelik Servis Merkezi'nde yapılmıştır. Çalışmamızda çalışanların sosyodemografik bilgileri Kişisel Bilgi Formu ile belirlendi. Mesleki ortamlarda kas iskelet sistem hastalıklarının sıklığını araştırmak için yaygın olarak kullanılan“Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi”kullanılmıştır. Çalışanların ergonomik risk düzeyleri“REBA (Hızlı Tüm Vücut Değerlendirmesi) Çalışan Değerlendirme Formu”ile belirlenmiştir. İş doyum ve tükenmişlik düzeylerini belirlemek için“Minnesota İş Doyum Anketi”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS V22 ile analiz edildi. Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi'nde en fazla sorun görülen bölgeler %70 ile sırt, %66,7 ile boyun, %43,3 ile bel bölgesidir. Boyun, omuz, sırt, bel ve diz sorunu nedeniyle hastaneye yatma ile metal sanayide çalışma yılı arasında anlamlı bir ilişki elde edilmiştir (p=0,030). Son 12 ay içinde boyun, diz, ayak bileği sorunu nedeninden dolayı hastalık izin alma ile metal sanayide çalışma yılı arasında anlamlı bir ilişki elde edilmiştir (p=0,030). Son 12 ay içerisinde herhangi bir zamanda bel bölgesinde sorun olması ile sigara kullanma arasında anlamlı bir ilişki elde edilmiştir (p=0,046). Metal sanayi işçilerinde mesleki kas iskelet sistemi hastalıklarından sıklıkla sırt, bel ve boyun bölgelerinde mesleki kas iskelet sistemi hastalıkları gözlenmiştir. Metal sanayi işçilerinde mesleki hastalıkların önüne geçebilmek için ergonomik düzenlemeler, eğitim programları ve uygun egzersiz programlarının düzenlenmesinin gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to determine the ergonomic risk levels of metal industry workers and to determine their relationship with musculoskeletal diseases and the factors that may couse occupational musculoskeletal diseases.The study was conducted at 'Karadeniz Eregli Ittifak Metal Çelik Servisi'. the sociodemographic information of the employees was determined with the Personal Information Form. In order to investigate the prevalence of musculoskeletal disorders in occupational settings, The Extended Nordic Musculoskeletal questionnaire was used. The ergonomic risk levels of the emloyees were determined by the ''REBA(rapid entire body assessment) employee assesment form. The Minnesota Job Satisfaction Questionnaire and The Maslach Burnout Inventory were used to determine job satisfaction and burnout levels. Data were analyzed with IBM SPSS V23.According to the expanded Nordic Musculoskeletal Questionaire, the most common areas were back 70% neck 66.7%, waist 43.3%. A significant relationship was found between hospitalization due to neck, shoulder, back, waist and knee problems and number of years working in metal industry (p=0,030). In the last 12 months, there was a significant relationship between getting a sick leave due to neck, knee and and ankle problems and number of years working in metal industry (p=0.030). There was a significant relationship found between backpain at anytime within in the last 12 months smoking (p=0,046). Among the occupational musculoskeletal diseases of metal industry workers were frequently observed in the back, waist and nect regions. We think that ergonomic arrangements training programs and appropriate exercise programs should be arranged in order to prevent occupational diseases in metal industry workers.