1950 -1955 yılları arasında Türk basınında Atatürk algısı
Between the years 1950-1955 perception of Turkey Atatürk press
- Tez No: 602748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türk demokrasi tarihinde çok partili hayata geçiş ve 1950 seçimleri ile Demokrat Parti'nin iktidara gelmesi çok önemlidir. 27 yıldır ülkeyi yöneten partinin, iktidarı sorunsuz bir şekilde teslim etmesiyle Türk tarihinde yeni bir dönem başlamış oldu. Çalışmamızda 1950- 1955 yılları arasındaki Türk basınında Atatürk algısı ele alınıp, incelenmiştir. Bu yıllar arasında cereyan eden olaylar ve bunların basına yansımaları anlatılmıştır. Araştırma; Milliyet, Vatan, Zafer, Ulus ve Yeni Asır gazeteleri ile Büyük Doğu, Sebilürreşad, İnkılap (Devrim) Gençliği dergileri üzerinden yapılmıştır. Aynı zamanda Resmi yayınlar kullanılarak, çalışma desteklenmiştir. Çok partili yaşama geçildikten sonra muhafazakâr kesimin oyunu alabilmek için, Atatürk devrimlerinden yer yer taviz verildiği görüyoruz. Devrimlere karşı olan güruh bu durumdan cesaret almış Demokrat Parti döneminde gücünü daha da arttırmıştır. Yeni hükümetin, gericilere karşı müsamaha göstermesi Atatürk ve devrimlerine karşı saldırıların giderek artmasına sebep olmuş, hükümetin aldığı önlemler yetersiz kalmıştır. Tüm bu olaylar ve Atatürk ekseninde ki konular basına yansımaları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The transition to multi-party life in the history of Turkish democracy and the coming of the Democratic Party to power with the 1950 elections is very important. A new era in Turkish history has begun with the party, which has ruled the country for 27 years, delivered power without any problems. In our study, the perception of Atatürk in the Turkish press between 1950 and 1955 was discussed and examined. The events that took place between these years and their reflections on the press were explained. Milliyet, Vatan, Zafer, Ulus and Yeni Asır newspapers and Büyük Doğu, Sebilürreşad İnkılap (Devrim) Gençliği journals were used for the research. Using official publications at the same time, the study was supported. After the transition to multi-party life, in order to take the vote of the conservative segment, we see that the Atatürk revolutions have been compromised from time to time. The mob against the revolutions had increased its power even further during the period of the Democratic Party, which was encouraged by this situation. The tolerance of the new government against the reactionaries increased the attacks against Atatürk and his revolutions and the measures taken by the government were inadequate. All these events and the subjects on the axis of Atatürk were discussed with their reflections on the press.