Hilafetin saltanata dönüşmesinde Hulefa-i Raşidin dönemindeki vilayet sisteminin etkisi
The effect of the Hulefa-i Rashidi province system in the transformation of the caliphate to sultanate
- Tez No: 602769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖZDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Kamu Yönetimi, Religion, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Üç bölümden oluşan tezimizin ilk bölümünde kamu hukuku konusunda temel kavramlar tanıtılmıştır. Hilafet kavramının modern kamu hukuku içerisindeki yerinin tam olarak anlaşılması ve güç erkelerinin dağılımı ile ilişkisine yer verilmiştir. İkinci bölümde Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Hulefa-i Raşidin dönemindeki devlet yapısı ve valilere yer verilmiştir. Ayrıca valilere verilen yetkiler yakından incelenmiş ve görevlendirildikleri vilayetler de göz önünde bulundurularak dönemin yönetiminde valilerin ve vilayetlerin etkileri yakından incelenmiştir. Son bölümde Emevî Devleti'nin kuruluşunu ve hilafetin saltanata dönüşmesini ve bu dönüşümde vilayetler ve valilere verilen yetkilerin ne kadar etkili olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of our thesis which consists of three chapters, the basic concepts of public law are introduced. The place of the concept of caliphate in modern public law in full and its relation with power distribution are explained. In the second chapter, the state structure and governors of the time of the Prophet (PBUH) and Hulefa-i Rashidin are given. In addition, the powers given to the governors were examined closely and the effects of the governors and provinces were examined closely by taking into account the provinces they were assigned. In the last chapter, the establishment of the Umayyad State and the transformation of the caliphate into the sultanate and the effect of the powers given to the provinces and governors were tried to be shown.