TMS 12 gelir vergisi standardı açısından ertelenmiş vergi ve bir uygulama
Deferred tax according to standard of income taxes(TAS-12) and an aplication
  1. Tez No: 602770
  2. Yazar: CANAN KOCAMAN GÖKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küreselleşen dünyada bilginin önemi artmıştır. İşletme performanslarının doğru değerlendirilebilmesi için ihtiyaç duyulan bilginin şeffaf ve karşılaştırılabilir olması gerekmektedir. İşletmelerin sürekli değişen çevre koşullarına uyum sağlayabilmesi, kurumların talep ve öncelikleri, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların çözülebilmesi için güvenilir ve tam bilgi akışının sağlanması amacıyla oluşturulan Uluslararası Muhasebe Standartları Türkçeye çevrilerek, Türkiye Muhasebe Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) hazırlanmıştır. Bu standartlardan TMS 12 Gelir Vergisi Standardı, mali kâr ve ticari kârın tespiti, ticari kârdan mali kâra geçiş, bunun sonucunda oluşacak verginin hesaplanması ile finansal tablolarda nasıl raporlanacağı konularını açıklanmak için oluşturulmuştur. İşletmeler açısından kâr tutarı ile ödeyecekleri vergilerin hesaplanması büyük öneme sahiptir. Kâr tutarı hesaplanırken TMS/TFRS ile Türk Vergi Mevzuatı arasındaki uygulama farklılıkları iki kavramı karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birincisi, TMS/TFRS dikkate alınarak hesaplanan ticari kâr, diğeri ise Türk Vergi Mevzuatı hükümleri dikkate alınarak hesaplanan mali kârdır. Ticari kâr ve mali kâr arasında oluşan farklar sürekli ve geçici farkları meydana getirmektedir. Oluşan fark geçici nitelikte ise, ertelenmiş vergi borcuna ya da ertelenmiş vergi varlığına sebep olmaktadır. Ertelenmiş verginin hesaplanarak tutarın finansal tablolarda raporlanması, işletme kârını doğrudan etkilediği için finansal tabloları tarafsızlığı ve güvenilirliği açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, TMS 12 Gelir Vergisi Standardı açısından ertelenmiş verginin tespit edilerek muhasebeleştirilmesidir. Örnek uygulama aracılığıyla, ertelenmiş vergiler hesaplanıp, dönem kârı üzerindeki etkileri açıklanarak, finansal tablolarda gösterilmiştir. TMS 12 Standardı dikkate alınarak finansal tablolar yeniden düzenlenmiş ve ertelenmiş vergi etkisi yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of knowledge has increased in the globalizing world. In order to evaluate business performances correctly, the information needed should be transparent and comparable. Businesses adapt to constantly changing environmental conditions, demands and priorities of the institution to solve the disputes that may arise in the future reliable and created in order to provide full information flow International Accounting Standards translated into Turkish, Turkey Accounting Financial Reporting Standards (IAS / IFRS) has been prepared. The TAS 12 Income Tax Standard, which is one of these standards, has been established to explain the financial profit and determination of commercial profit, the transition from commercial profit to financial profit, the calculation of the resulting tax and how it will be reported in the financial statements. For businesses, the calculation of the profit amount and the taxes they will pay is of great importance. When calculating the amount of profit, the two differences between the TMS / TFRS and the Turkish Tax Legislation appear. The first one is the commercial profit calculated according to the TAS / TFRS and the other is the financial profit calculated according to the provisions of the Turkish Tax Legislation. The differences between commercial profit and financial profit create continuous and temporary differences. If the difference is temporary, it causes deferred tax liability or deferred tax asset. Since the deferred tax is calculated and reported in the financial statements directly, it is very important for the impartiality and reliability of the financial statements as it directly affects the operating profit. The purpose of this study is to determine and account deferred tax in accordance with TAS 12 Income Tax Standard. Deferred income tax is provided in the financial statements for the purposes of the consolidated financial statements. In accordance with TAS 12, financial statements have been restated and the deferred tax effect has been reflected.