İndometazin, aspirin ve prednizolon tedavisinin üst-gastrointestinal sistemde oluşturduğu hasarın sukroz geçirgenlik testi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 60278
  2. Yazar: SELİM NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar sıklıkla asemptomatik gastrointestinal hasara yol açarlar. Steroidlerin ise, düşük dozlarda ve tek başlarına kullanıldıklarında güvenilir oldukları epidemiyelojik çalışmalarla gösterilmiştir. Ancak, bu ilaçların gatrointestinal yan etkilerine karşı bir güvensizlik devam etmektedir. Günümüzde bu etkileri ortaya koymanın tek yolu ise, endoskopi gibi invazif yöntemlerdir. Sukroz ise, ince barsak proksimalinde hızla parçalanır ve sukroz olarak emilmesi, proksimal gastrointestinal epitel hasarını gösterir. Biz de bu çalışmamızda hem non-spesifik bir tarama testi olan sukroz geçirgenlik testini endoskopi ile karşılaştırmayı hem de indometazin, aspirin ve steroidin gastrointestinal geçirgenlik üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla aspirin, indometazin ve steroid kullanan onbeşer hasta ile endoskopik olarak sağlam olduğu tespit edilmiş gönüllü on kişiye sşbah aç kamına 100 gram sukroz 500 cc su içerisinde verildi. Daha sonra olgulardan 6 saat idrar toplandı ve bu toplanan idrarlarda TLC (Thin Layer Chromatography) ile sukroz araştırıldı. İndometazin kullananlarda, asemptomatik olsalar ve endoskopik olarak da normal olarak değerlendirilseler bile geçirgenlik anlamlı olarak artmıştır (p0.5). Testin duyarlılığı % 72, özgüllüğü ise % 88 olarak bulunmuştur. Bu bulgularla, sukroz geçirgenlik testinin özellikle büyük populasyonları değerlendirmede basit ve sensitivitesi yüksek bir test olduğu gösterilmiştir. Ayrıca steroidin tek başına kullanıldığında gastrointestinal geçirgenliği çok fazla etkilemediği, indometazinin ise, endoskopik olarak tespit edilebilen hasardan çok önce gastrointestinal geçirgenliği etkileyebildiği saptanmıştır. Aspirinin geçirgenliğe etkisi ise, muhtemelen endoskopik olarak tespit edildiği anda başlamaktadır. -34-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Non-steroidal anti-inflammatory agents commonly cause asymptomatic gastrointestinal damage. In epidemiological studies, it has been shown that corticosteroidal agents are reliable at low and single dosage. However, there is still an unreliability about gastrointestinal adverse effects of steroids. At present, the only method to determine those effects is by invasive techniques such as endoscopy. Sucrose rapidly broken down in small intestine and the absorption of intact sucrose implies damage to proximal gastrointestinal epithelium. So, we aimed to compare both sucrose permeability test that is a non-specific and a scanning test with endoscopy and, to search the effects of indomethacin, aspirin and corticosteroids on proximal gastrointestinal permeability. In the morning and as being fast, 100 grams of sucrose in 500 ml water were given to aspirin, indomethacin and steroid groups that every group consists 15 patients, and to 10 volunteers whose endoscopic appearance was determined as normal before. Subsequently, urine was collected for six hours to measure the total amount of sucrose by TLC (Thin Layer Chromatography). Permeability was increased in indomethacin users who were even asymptomatic and determined as endoscopically normal (p0.5). Sensitivity of this test was % 72, and the specificity was % 88. In a conclusion, we found that sucrose permeability test is a highly sensitive and simple test for the scanning the large population. Also, it was determined that corticosteroids does not effect permeability at low and single dosage but, indomethacin can even increase it while endoscopic findings are normal. From the other hand, effect of aspirin on permeability begins at the moment of mucosal damages were determined. -35-