Denizcilik sektöründe çalışan bireylerin stresle başa çıkma tarzları ve iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi – Mersin ili örneği
Investigation of the relationship between stress coping styles and job satisfaction levels of individuals working in the maritime sector in terms of some variables - Mersin province case
  1. Tez No: 602781
  2. Yazar: PATRİZİA MURADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN ELBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Psikoloji, İşletme, Marine, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın yapılmasında amaç Mersin İli merkez ilçesinde Denizcilik sektöründe faaliyet gösteren gemi acentesi ve forwarder işletmelerde çalışan personelin Stresle Başa Çıkma Tarzları ve İş Doyum düzeyleri arasındaki ilişki, örgütsel stres nedenleri ve bunların bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma Mersin Merkez ilçesi içinde denizcilik sektöründe Gemi Acentesi ve Forwarder İşletmesi olarak faaliyet gösteren firmalarda çalışan 242 personele uygulanan anket ve ölçeklerden elde edilen sonuçlarla yürütülmüştür. Çalışmada uygunluk örneklem yöntemi kullanılmış ve gönüllü katılım esas alınmıştır. Araştırmada, kişisel bilgi formu, Stresle Baş Etme Tarzları Ölçeği, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Örgütsel Stres Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın tanımlayıcı verileri sayı, ortalama, standart sapma ve yüzde ile değerlendirilmiştir. Gruplar arası farkların değerlendirilmesinde bağımsız gruplar için t-testi (Independent sample t test) ve tek yönlü varyans analizi ( OneWay ANOVA) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelemesinde Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Minnesota İş Doyum Ölçeğinden alınan sonuçlarda genel doyum puanı kesme noktası üzerinde (3.69, SS: ± 0.605) ve yaş ile de ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Stresle Baş Etme Tarzları Ölçeğinden elde edilen sonuçlarda sektör çalışanları tarafından en fazla kendine güvenli yaklaşımı benimsendiği ve bu durumun cinsiyet bağlamında farklılaşmadığı gözlemlenmiştir. Örgütsel stres nedenleri ölçeği souçlarına göre sektörde örgütsel stres düzeyi nötr puan üzerinde bulunmuş olup çalışanlar arasında en yüksek örgütsel stres nedeninin sosyal destek kaynaklı olduğu (4.11 3.40) sonucu alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationships between stress coping styles and job satisfaction levels, also organizational stress causes in the terms of some variables for the stuffs working in maritime sector as shipping agencies and freight forwarders in Mersin province. The research was carried out with the results of the questionnaires and scales applied to 242 staffs by using Compliance sampling method. During the study Personal information form, Stress Coping Styles Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale and Organizational Stress Causes Scales were used. Descriptive data of the study were evaluated by number, mean, standard deviation and percentage. In order to evaluate the differences between the groups, t-test (Independentsample t test) and one-way analysis of variance (OneWay ANOVA) were used for independent groups. Pearson Correlation analysis was used to examine the relationships between variables. The results obtained from the Minnesota Job Satisfaction Scale showed that the general satisfaction score was above the cut-off point (3.69, SD: ± 0.605) and was also associated with age. According to the results obtained from the Stress Coping Styles Scale, it was observed that the employees adopted the most confident approach and this situation did not differ in terms of gender. According to the results of the Organizational Stress Causes Scale, the highest level of organizational stress among the employees was found to be social support (4.11 ± 3.40).