İlişkisel kültürel kurama dayalı programın üniversite öğrencisi kadınların flört şiddeti tutumlarına, çatışma çözmelerine, ilişkilerine etkisi
The effectiveness of relational cultural theory based program on attitudes towards dating violence, conflict resolutions, relationships of female university students
  1. Tez No: 602795
  2. Yazar: ÖZLEM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlişkisel Kültürel Kuram Temelli Psiko-Eğitim Programının üniversite öğrencisi kadınların flört şiddetine yönelik tutumları, çatışma çözüm stilleri ve ilişki nitelikleri üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırma kadın üniversite öğrencileriyle yapılmış deneysel bir çalışmadır. Deney grubunda dokuz ve kontrol grubunda dokuz öğrenci bulunmaktadır. Çalışmada Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu, İlişki Niteliği Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubuna, araştırmacı tarafından geliştirilen sekiz oturumluk İlişkisel Kültürel Kuram Temelli Psiko-Eğitim Programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Psiko-eğitim programının etkili olup olmadığını belirlemek için Karışık Ölçümler için İki Faktörlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney grubundaki ve kontrol grubundaki bireylerin flört şiddetine yönelik tutum, boyun eğme çatışma çözüm stili ve olumsuz çatışma çözüm stiline ilişkin ön test ve son test puanları arasındaki değişimin birbirinden anlamlı şekilde farklılaştığı saptanmıştır. Buna göre katılımcıların flört şiddetine yönelik tutum puanlarının azaldığı, yani romantik ilişkide flört şiddetini daha az kabul edilebilir gördükleri belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların olumsuz çatışma çözüm stilini ve boyun eğme çatışma çözüm stilini daha az kullanma eğiliminde oldukları bulunmuştur. Programın çatışma çözümünde geri çekilme stili puanlarının azalmasına, olumlu çözüm stili puanlarının ve ilişki niteliği puanlarının artmasına etkisi olmadığı saptanmıştır. Programın etkisinin kalıcılığına ilişkin sonuçlar flört şiddetine yönelik tutum, çatışma çözümünde boyun eğme stili, olumsuz stil ve olumlu stil üzerindeki etkisinin uygulamanın bitiminden iki ay sonra devam ettiğini göstermektedir. Araştırmanın bulguları, alanyazındaki konu ile ilgili yapılmış çalışmaların sonuçlarıyla birlikte yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the Relational Cultural Theory-Based Psycho-Education Program has an effect on the attitudes towards dating violence, conflict resolution styles and relationship qualities in female university students. This study is experimental which conducted with female university students. There were nine students in the experimental group and nine students in the control group. In the study, Intimate Partner Violence Attitude Scale-Revised, QRI-The Relationship Quality Scale and Conflict Resolution Styles Scale were used. The eight-session Relational Cultural Theory-Based Psycho-Education Programme developed by the researcher was applied to the experimental group. The control group did not have any intervention. Two-Factor Mixed ANOVA were used to determine whether the Relational Cultural Theory Based Psycho-Education Program applied to the experimental group was effective. As a result of the study, the variance between the pre-test and post-test scores regarding the attitudes towards dating violence, complience conflict resolution style and negative conflict resolution style of the individuals in the experimental and control groups was found to differ significantly from each other. According to this, it was determined that the attitude scores of the participants towards dating violence decreased, that is, they considered the dating violence less acceptable in romantic relationship. It was also found that participants tended to use the negative conflict resolution style and complience conflict resolution style less. It was found that the program did not have an effect on the decrease of in withdrawal conflict resolution style scores and increase of positive solution style scores and relationship quality scores. Results of the permanence of the program impact showed that the effect of attitudes toward dating violence, complience conflict resolution style, negative conflict resolution style, and positive conflict resolution style in continued two months after the end of the intervention The findings of the study were evaluated and interpreted together with the findings of the studies conducted in the literature.