Turkey's refugee policies towards mass displacements: The case of mass displacement from Syria
Türkiye'nin kitlesel yerinden edilmelerdeki mülteci politikaları: Suriye'den kitlesel yerinden edilme olgusu
- Tez No: 602794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, 2011-2019 yılları arasında Türkiye'nin Suriye'den toplu göç hareketine karşı mülteci politikasını araştırmayı amaçlamaktadır. Türkiye, Suriye'deki iç savaş nedeniyle en büyük mülteci hareketlerinden birine maruz kalmış ve bu harekete karşı açık kapı politikası uygulamıştır. Türkiye'nin mülteci politikasında belirleyici birkaç temel unsur bulunmaktadır. Bunlar; uluslararası hukuk ve Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinden doğan gereklilikler, Türkiye hükümetinin geniş medeniyet yaklaşımı, krizin geçici süreli olacağı beklentisi ve insani durumdan kaynaklanan zorunluluklardır. Her ne kadar başlangıçta açık kapı politikası uygulandıysa da, bu politika Türkiye'deki siyasi atmosferin ve kamuoyu düşüncesinin değişmesi, geçicilik beklentisinin gerçekleşmemesi, güvenlik kaygıları ve Türkiye'nin kaynakları üzerinde oluşan yük nedeniyle bazı sınırlamalara maruz kalmıştır. Bu nedenle başlangıçtaki politika dönüşüme uğrayarak yerini daha güvenlik odaklı politikalara bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze Turkey's refugee policies in mass displacement from Syria in the period from 2011 to 2019. Turkey exposed to one of the biggest refugee inflows due to the civil war in Syria and it initially implemented an open-door policy for the Syrian refugees. There are a few important underlying factors for this policy, which are determinative in Turkey's refugee policy towards refugees. These are basically; requirements stemming from the international law and Turkey's accession process to European Union, the broad civilizational approach of the government of Turkey, the expectancy on crisis's temporariness, and undeniable humanitarian imperatives of the crisis. Even though it was initially implemented, the open-door policy was also imposed to several limitations originating from the changing political atmosphere of Turkey, transformation of public opinion, demise of temporariness expectancy, security concerns and increasing burden on resources of Turkey. Therefore, the initial policy exposed to an evolution whereby it was replaced by security based policies.