Assessment of technology transfer in university industry collaboration: Case of Turkey
Üniversite-sanayi işbirliğinde teknoloji transferinin değerlendirilmesi: Türkiye örneği
- Tez No: 602801
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İşletme, Science and Technology, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tezde, 2012 yılında açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi'nde ilk 50 üniversite sıralamasında yeralan ve TÜBİTAK 1513 'Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı" ile destek alan 10 üniversitenin akademisyenlerine anket yapılmıştır. Ayrıca Ankara'da bulunan 9 adet TTO ve 2 adet TÜBİTAK yöneticisiyle yüzyüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, (i) akademisyenlerin üniversite sanayi işbirliğine bakış açıları ve teknoloji transferinin neresinde yer aldıkları, (ii) bu işbirliğini sağlamada bir arayüz mekanizması sayılan TTO'ların rolü araştırılmıştır. Anket ve yüz-yüze görüşmeler sonucunda elde edilen bilgiler ışığında, iki adet önermenin geçerliliği incelenmiştir. (i) Her ne kadar bazı araştırmacılar sadece öğretimi amaç edinmiş ve bilimsel amaç için kaynak arıyor olsalar da üniversite-sanayi işbirliğinde yer almaya isteklidirler. (ii) Yapılan mülakatlarda TTO'lar kendilerinin yeterince iyi tanındığını düşünse de, anket sonuçları ve TÜBİTAK mülakatları değerlendirildiğinde TTO'ların işbirliği sağlama sürecinde yeterince aktif olamadıkları görülmüştür. Son olarak, ulusal, üniversite ve TTO'lar bazında tavsiyelerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis, a survey was conducted to academicians from 10 university who were ranked in the top 50 universities in the Entrepreneurial and Innovative University Index announced in 2012 and supported by TUBITAK 1513 Technology Transfer Offices Support Program". In addition, interviews were conducted with 9 TTO and 2 TUBITAK managers in Ankara. In this context, (i) the perspectives of academics to university-industry collaboration and where they are involved in technology transfer, (ii) the role of TTOs, which are considered as an interface mechanism in ensuring this collaboration, were investigated. In the light of the data obtained from the questionnaire and face-to-face interviews, the validity of two hypothesis was examined. (i) Some researchers are willing to take part in university-industry collaboration, even if they aim only for teaching and seek resources for scientific purposes. (ii) Even though TTOs stated that they were well known in the interviews, TTOs have not been sufficiently active in the process of collaboration when the results of the survey and TÜBİTAK interviews are evaluated together. Finally, policy recommendations were made on the basis of national, university and TTOs.