İşletmelerin yenilik performansının arttırılmasında üniversite - sanayi işbirliğinin rolü: Ar-ge veya tasarım merkezlerine sahip işletmeler üzerine bir uygulama
The role of university-industry collaboration in increasing of innovation performance of businesses: An application on businesses with r&d or design centers
  1. Tez No: 595584
  2. Yazar: ENGİN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Hızla büyüyen teknoloji ve bilgi tabanlı ekonomiler, üniversiteler ve sanayi arasındaki etkileşimin gelişmesine odaklanmaktadır. Bu yaklaşım, işletmelerin yalnızca bilgi kaynaklarından faydalanması ve rekabet avantajı sağlaması için değil, aynı zamanda bilimsel bilgi yaratma ihtiyacını kabul etmesi ve üniversitelerle birlikte çalışması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Üniversitelerle Ar-Ge tabanlı işbirliklerinin arttırılması, işletmeler tarafından daha fazla bilgi alışverişi yoluyla yenilikler geliştirmek için bir araç olarak algılanmaktadır. Üniversite ve sanayi etkileşiminin işletmelerin yenilik performansı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma ile hem bir durum tespiti yapılmış hem de mevcut durumun iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Elde edilen bulgular neticesinde Üniversite - Sanayi İşbirliği ile işletmelerin yenilik performansı arasında olumlu bir ilişki olduğu görülmüştür. Üniversite - Sanayi İşbirliği ile yeni ürün sayısı, Ar-Ge proje sayısı, patent ve faydalı model sayısı, yeni fikir sayısı, bilimsel yayın sayısı ve verimlilik artışı kiterleri çerçevesinde işletmelerin yenilik performanslarında artış yaşandığı görülmüştür. İşletmelerin Üniversite - Sanayi İşbirliğine yönelik tatmin seviyesinin yüksek olması işbirliği projelerinin de artmasını beraberinde getirmiştir. Artan işbirliği proje sayısı ise, işletmelerde ek istihdam ihtiyacını doğurmuştur. Araştırmaya dahil olan işletmeler; genel performanslarını da doğrudan etkileyecek şekilde pazar performansı, üretim performansı, finansal performans ve çalışan performansı konularında da önemli faydalar elde etmiştir. Bilgi transferinin yetersiz olması, fon desteklerinin geç ödenmesi ve iletişim eksikliği işletmelerin Üniversite - Sanayi İşbirliği sürecinde karşılaştıkları sorunlar arasında öncelikli olarak ifade edilmektedir. Karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik olarak işletmeler tarafından sunulan öncelikli öneriler ise; akademisyenlerin işbirliği projelerinde daha fazla görev alması için teşvik edilmesi, proje destek oranlarının ve üst limitlerinin arttırılması ve Üniversite - Sanayi İşbirliğini arttıracak daha fazla aktivitenin yapılması olarak sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapidly growing technology and knowledge-based economies focus on the development of interaction between universities and industry. This approach, not only emphsizes businesses to benefit from information sources and to provide a competitive advantage, at the same time, emphasizes the need to create scientific knowledge and work with universities. Increasing R&D based collaboration with universities is perceived as a tool to develop innovations through more information exchanges by businesses. With this study, which was conducted in order to examine the impact of university and industrial interaction on the innovation performance of the enterprises, both an assesment was made and suggestions for improving the current situation were presented. As a result of the findings obtained, a positive relationship was found between University-Industry Collaboration and the innovation performance of enterprises. It has been seen that the innovation performance of the businesses has increased with the collaboration of the University - Industry with in the framework of the number of new products, number of R&D projects, number of patents and utility models, number of new ideas, number of scientific publications and productivity increase. The high level of satisfaction of enterprises for University - Industry Collaboration has led to an increase in collaboration projects. The increasing number of collaboration projects created the need for additional employment in enterprises. Businesses included in the research also achieved significant benefits in terms of market performance, production performance, financial performance and employee performance. Inadequate information transfer, late payment of fund supports and lack of communication are prioritized among the problems that enterprises face during the University - Industry Collaboration process. Priority suggestions offered by enterprises for the solution of the problems encountered are; encouraging academicians to take more roles in collaboration projects, increasing project support rates and upper limits, and conducting more activities to increase University-Industry Collaboration.