Ilımlı yüksek oranda flor içeren içme sularını kullanan insanlarda oksidan antioksidan denge ve hemogram parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidant antioxidant balance and hemogram parameters in humans using drinking water containing moderate high fluoride
- Tez No: 602818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KİRMİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş/Amaç: Florid, diş ve kemik gelişimi için gerekli olan, ancak aşırı miktarda alındığında toksik etkileri olan bir elementtir. Florid ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmış olmasına rağmen toksik etkilerinin mekanizması halen belirsizdir. Yüksek konsantrasyonlarda oksidatif stresi artırdığı yönünde sonuçlar alınmakla birlikte hafif yüksek konsantrasyonda çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Bu çalışmamızda, ılımlı yüksek konsantrasyonlarda florid içeren içme sularını kullanan 7-12 yaş grubundaki çocuklarda total oksidan seviye (TOS): total antioksidan seviye (TAS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) parametrelerini ölçmeyi ve bunları hemogram parametreleriyle karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Maruziyet grubu, 1.2-2 mg/L konsantrasyonunda florür içeren içme suyu kullanan 7-12 yaş aralığında 44 denekten; kontrol grubu da 0.7-1.2 mg/L konsantrasyonunda florid içeren içme suyu kullanan, maruziyet grubuna yaş ve cinsiyet olarak benzer 44 denekten oluşuyordu. Bulgular: Çalışmamızda, kontrol grubuna kıyasla maruziyet grubunda WBC, NEU, LYM, RBC, HCT, HGB, PCT ve PLT parametrelerinin istatistiki olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca maruziyet grubunda oksidatif stres parametrelerini [TOS (7.11 ± 2.29): TAS (1.29 ± 0.21) ve OSI (1.10 ± 0.36)] kontrol grubuna kıyasla [TOS (9.71 ± 2.38): TAS (1.38 ± 0.31) ve OSI (1.46 ± 0.45)] daha düşük bulduk.
Özet (Çeviri)
Introduction/Aim: Fluoride is an element necessary for the development of teeth and bone, but has toxic effects when taken in excessive amounts. Despite numerous studies of fluoride, the mechanism of toxic effects is still unclear. There are controversial results at mildly high concentrations of fluoride, while there are reports indicating increased oxidative stress associated with high fluoride concentrations. In this study, we aimed to measure total oxidant status (TOS): total antioxidant status (TAS) and oxidative stress index (OSI) levels in 7-12 year-old children with daily consumption of drinking water containing mildly high concentrations of fluoride. Materials and Methods: The patient group was consisted of 44 subjects, aged 7-12 years who intake drinking water containing fluoride at a concentration of 1.2-2 mg/L, while the control group, was consisted of age and sex-matched 44 participants who intake drinking water containing fluoride at a concentration of 0.7-1.2 mg/L. Results: In our study, it was found that WBC, NEU, LYM, RBC, HCT, HGB, PCT and PLT parameters were significantly higher in the exposure group compared to the control group.In addition, oxidative stress parameters [TOS (7.11 ± 2.29): TAS (1.29 ± 0.21) and OSI (1.10 ± 0.36)] were found lower in the patient group when compared to the control group [TOS (9.71 ± 2.38): TAS (1.38 ± 0.31) and OSI (1.46 ± 0.45)].