Kenaf'ın ılımlı koşullarda doğrudan katalitik gazlaştırılması ve hidrojen eldesi
Catalytic direct gasification of kenaf at mild conditions and hydrogen production
- Tez No: 478718
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, kenaf bitkisinin ılımlı sıcaklılarda (250-300ºC) doğrudan gazlaştırılmasıyla hidrojen eldesi konusunda araştırma yapılmıştır. Yüksek verimle hidrojen eldesi için uygun biyokütle/su oranı belirlendi. Katalizörlü ve katalizörsüz yapılan bütün gazlaştırma deneylerinde en yüksek hidrojen 12 ml suyun kullanıldığı deneylerden elde edildi. Suda çözünen ve çözünmeyen çeşitli katalizörlerin gazlaştırma ve hidrojen verimine etkisi incelendi. Katalizörlerin toplam gaz oluşumundaki etkinlik sıraları Fe2O3 < CaO < Na2CO3 < CaCO3 < Ru/C < RaneyNi THF>aseton~metanol>tetralin şeklinde belirlendi. En yüksek hidrojen yüzdesi (%47,7) ise metanolün kullanıldığı deneylerde gözlendi. Hidrojen yüzdesine göre çözücüler metanol>aseton~THF>tetralin>ksilen şeklinde değişmektedir. Deney süresinin gazlaştırmaya etkisi incelendi. Yüksek verimle hidrojen eldesi için deney süresinin 60 dakika olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, direct gasification of kenaf biomass at mild temperature conditions (250-300ºC) were investigated for hydrogen gas production. In order to obtain high yielding hydrogen, optimum biomass/water ratio was determined. The highest hydrogen production yield was found in the gasification experiments which performed with 12 ml of water. Various catalysts which are soluble or insoluble in water were evaluated for hydrogen production. Activities of the catalysts were determined in the following order: Fe2O3 THF>acetone~methanol>tetraline. The highest hydrogen composition (47.7%) was found in the experiment which carried out by methanol addition. Effects of solvents based on hydrogen composition were found to be in the following order: methanol>acetone~THF>tetraline>xylene. On the other hand, duration of gasification experiments was also determined. It was found that gasification should be performed for 60 min in order to get highest hydrogen yield.