Ali Fuat Başgil ve Osman Turan'ın din ve laiklik anlayışlarının karşılaştırılması
Compare of Ali Fuat Başgil's view of religion and secularism with Osman Turan's view
- Tez No: 602820
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Aydınlanma Çağı, Sanayi Devrimi, Fransız İhtilali gibi bir dizi önemli hadisenin sağladığı katkıya bağlı olarak, Avrupa medeniyeti çok yönlü bir gelişim göstermiştir. Bu tarihi aşamaları tecrübe etmemiş olan Osmanlı İmparatorluğu, modernitenin kaynağını askeri ve idari bir dizi değişiklikte aramış ve çöküş sürecini bu arayış içerisinde geçirmiştir. Fransız aydınlanmasının tesirlerine bağlı olarak, Osmanlı aydınları tarafından girişilen hürriyet mücadelesi ve Tanzimat'la nakledilen materyalist felsefe laiklik sürecini başlatmış ve bu süreç Cumhuriyet Türkiyesi ile tamamlanmıştır. Cumhuriyet Türkiyesi, gelişime engel gördüğü gelenekselleşmiş dine karşılık, devlet ve toplumu yeniden düzenlemek istemiş ve karşısında bir modernleşme tavrı olan muhafazakâr duruş konumlanmıştır. Bu muhafazakâr düşün ve tavır içerisinde yer alan Ali Fuat Başgil ve Osman Turan, laiklik adına yapılan toplum mühendisliğine karşılık alternatif bir laiklik anlayışı üretmiştir. Hukuki ve tarihi dayanaklar ile bireysel özgürlüklere yönelik atıflar, hem bir uzlaşı çabası hem de itirazları içermektedir. Bu çalışmada Başgil ve Turan'ın din ve laiklik anlayışları karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
European civilization has developed multidimensionally, depending on several important occasions such as the age of enlightenment, industrial revolution, and the French revolution. Not comprehending these historical stages, the Ottoman Empire sought the source of modernity in a series of military and administrative reforms and spent the days of collapse with this pursuit. Fight for liberty displayed by the Ottoman intellectuals, with the inspiration of the enlightenment in France, and the materialistic philosophy transferred with 'Tanzimat' initiated the process of secularism, resulting in the establishment of the Republic of Turkey. Against conservative religion considered as an obstacle before the improvement, Republican Turkey wanted to shape the state and the society with Kemalist revolution but faced with a conservative stance with a modernization attitude. Ali Fuat Başgil and Osman Turan adopting these conservative thoughts and attitudes created an alternative understanding of secularism, in replace of social engineering followed on behalf of secularism. References to individual freedoms, and legal and historical grounds cover both a search for compromise and the objections. This study compares the understanding of religion and secularism adopted by Başgil and Turan.