Yeni İstanbul gazetesinin siyasal olaylara yaklaşımı çerçevesinde muhalif konumu 1960-1965
The Approach of Yeni İstanbul newspaper to the political events between 1960-1965
- Tez No: 117699
- Danışmanlar: PROF.DR. KURTULUŞ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tez“Yeni İstanbul Gazetesinin Siyasal Olaylarına Yaklaşımı Çerçevesinde Muhalif Konumu (1960-1965)”üzerine hazırlandı. Gazetede; Başyazar Gökhan Evliyaoğlu, Prof. Dr. Ali Fuat Başgil, ve Prof. Dr. Osman Turan'ın yazıları temel alındı. Yeni İstanbul gazetesi, 27 Mayıs 1960 askeri darbesine rağmen, Demokrat Parti çizgisini savunmuştur. Liberalizmi savunan yazılarının temel gayesi, Demokrat Parti'yi destekleyenleri Adalet Partisi etrafında toplamaktır 1960-1965 arası dönemin temel tartışma problemleri aslında, Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye'nin yeridir. Demokratikleşme, bu problemleri kapsamaktadır. Bu yüzden konuyu Osmanlı modernleşmesinden itibaren ele aldık. Giriş kısmında, Türk modernleşmesi ile amaçlananlar ve sonuçları vurgulandıktan sonra, Birinci Bölüm*“Osmanlıdan Cumhuriyet'e Modernleşme Süreci”;“Osmanlı Klasik Sistemi”,“Osmanlı Modernleşmesi”,“Osmanlıdan Cumhuriyete Geçiş ve Siyasal Muhalefet”adlı üç alt kısımda incelenmiştir. İkinci Bölüm,“ Cumhuriyet Dönemi Siyasal Gelişmeleri”iki kısımda incelendi;“Atatürk ve İnönü Dönemi (Tek Parti Rejimi)”,“Çok Partili Siyasal Yaşama Geçiş ve 27 Mayıs 1960 İhtilali”. Üçüncü Bölümü ise,“Gazete hakkında Bilgi”“Yazarlar Hakkında bilgi”ve“Yeni İstanbul Gazetesinin Siyasal Olaylara Yaklaşımı”başlıkları altında ele aldık. Sonuç kısmında da tarihsel süreklilik açısından Türk demokratikleşmesinin genel değerlendirmesini yaptık. 180
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is prepared about“ The Approach of Yeni Istanbul Newspaper to the Political Events Between 1960 and 1965”and based on the articles of the writers Gökhan Evliyaoğlu, Prof. Dr. Ali Fuat Başgil and Prof. Dr. Osman Turan. In spite of the military operation in 27 May 1960, Yeni Istanbul Newspaper was known as close to Demokrat Party. The main aim is to put together the supporter of the Demokrat Party around the Adalet Party. Actually, main problems of the period from 1960 to 1965 is the new world regime and the position of Turkey. Democratisation contains this problem. So we took up the subject from the modernisation of the Ottoman Empire. After the aims of Turkish modernisation were explained in the introduction, in the first chapter“ Modernisation Period from Ottoman to Republic”is taken up in three section which are Ottoman Classical System, Modernisation of Ottoman Empire, Transition from Ottoman to Republic and the Political Opposition. Second chapter,“The Political Developments of the Republic period ”was examined in two secti©»;“The period with Atatürk and İnönü (Monoparty political life)”and“Transition to Multiparty Political Life and Revolution of 27 May I960”. The third chapter has three section, which are information about the newspaper, information about the writers, approach of Yeni Istanbul Newspaper to the political events. In the conclusion we made a general evaluation of Turkish modernisation in the historical continuity. 181