Türkiye'de farklı statülerde çalışan kadınların iş ve aile hayatı uyumu ekseninde doğum izinleri ve OECD ülkeleri ile karşılaştırılmalı analizi
Maternity leaves on the axis of work and family life of women working in different statutes in Turkey and comparative analysis with OECD member countries
- Tez No: 602823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Günümüz toplumlarında çalışma hayatında yer alan tüm bireyler için iş ve aile hayatı arasında denge sağlamak önemli bir sorun alanı haline gelmiştir. Çalışanların yerine getirmesi gereken iş ve aile hayatı sorumluluklarının çatışması sonucunda ortaya çıkan uyumsuzluk sorunu bireyi ve dolayısıyla toplumu etkilemesi nedeniyle daha çok önem kazanmıştır. Toplumsal cinsiyet rolleri ışığında kadından beklenen geleneksel uğraşılar nedeniyle hangi statüde olursa olsun çalışan kadınlar, iş ve aile hayatı uyumu açısından özellikle desteklenmesi gereken grup haline gelmiştir. İş ve aile hayatı uyumunun sağlanabilmesine yönelik yapılan düzenlemeler alanına giren doğum izinleri, kadının en doğal hakkı olan annelik ile ilgili sorumluluklarını yerine getirirken, kadın istihdamını da olumlu yönde desteklemektedir. Birçok devletin ulusal mevzuatında yer almış olan doğum izni düzenlemeleri ülkelerin ekonomik, sosyal, toplumsal ve refah devleti modellerini de içeren birçok etken tarafından şekillenmektedir. Bu durum toplumdan topluma farklılık arz eden doğum izni düzenlemelerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye ve OECD üyesi diğer ülkeler farklı doğum izni düzenlemelerine sahiptir. Tez çalışmasında, Türkiye ve diğer OECD üyesi ülkeler arasında çalışma statüleri ve doğum izinleri düzenlemelerinin var olan farkları üzerinden karşılaştırma yapılarak, iş ve aile hayatı uyumu ekseninde bir analizin ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's societies, balancing work and family life has become an important problem area for all individuals involved in working life. The problem of non-compliance arising from the conflict of responsibilities of work and family life that employees must fulfil has gained more importance because it affects the individual and therefore the society. In the light of gender roles, working women, regardless of their status, have become a group that needs to be particularly supported in terms of work and family life adaptation due to traditional occupations expected from women. Birth permits, which fall within the scope of the arrangements for ensuring the harmony of work and family life, fulfill the responsibilities of the woman's most natural right, motherhood, and support female employment positively. The maternity leave arrangements, which are included in the national legislation of many states, are shaped by many factors including the economic, social, communal and welfare state models of the countries. This has led to the emergence of maternity leave arrangements that differ from society to society. Turkey and other members of the OECD countries have different maternity leave arrangements. In this thesis, by comparing the existing regulations of working status and meternity leaves between Turkey and other OECD member countries, an analysis has been tried to reveal in the axis of work and family life harmony.